Bilinen Yanlış: “21.000 TL’nin altında vergi verilmiyor!”

İnternet üzerinden ticaret yapan, evden çalışan, bir şekilde geçimini sabit bir iş dışında ticaretle ya da hizmet sunarak sağlayan arkadaşların “doğru” bildiği yanlış “21.000 TL’nin altında ki kazançlara vergi verilmiyor!”. Bu yazımda sizlere bu yanlışın gerçeği ifade etmediğini, gerçeğinin ne olduğunu anlatacağım.

Peki bu sık kullanılan ifade neyi anlatmak istiyor?

Devletimiz bize 21.000 TL’nin altında ki işlemlerde vergi verilmez! Cümlesinde aslında arızi kazançlardan söz ediyor. Misal vereyim; A şehrinden B şehrine gideceksiniz yeni bir ev kuracaksınız. Taşıma maliyeti yerine eşyalarınızı A şehrinde satışa çıkarıyorsunuz ve 10 bin TL gelir elde ediyorsunuz. Bu geçici bir iştir, süreklilik ifade etmemektedir. Siz o eşyaların daimi satıcısı değilsiniz, bir defaya mahsus satıyorsunuz. İşte burada elde ettiğiniz gelir bu “21.000 TL’nin altında ki işlemlerde vergi verilmemektedir” cümlesine tabiidir.

Eğer siz tekstil atölyesi açtıysanız, aylık olarak 1500’ün üzerinde parça üretiyor, bunların pazarlanması sureti ile aylık 1500 TL net kazanıp yıllık gelirinizi 21.000 TL ‘nin altında tutuyorsanız bile burada vergi vermeniz gerekmektedir. Bu iş sizin için daimidir, süreklilik göstermektedir, bir defaya mahsus aldığınız bir gelir değildir.

İnternet sektörü için de örnek vermem gerekirse, siz bir wordpress teması imal ediyorsanız, bu temayı 50 stok şeklinde, satış başı 100 TL’den satıyor ve buradan gelir elde ediyor, aylık olarak düzenli tema üretip/satıyorsanız bu iş süreklilik gösterdiği, arızi olmadığı için vergiye tabii olmak zorundasınız.

Şirket açmak istiyorum, ama ofis maliyeti çok, alternatifi var mı?

Sizlere önerim şirket açma konusunda, sanal ofis kiralamanız burayı yasal adres göstermeniz olacaktır. Bu şekilde düşük masraflar ile vergiye tabii, %100 yasal şekilde çalışabilirsiniz. Sanal ofisler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız; Sanal Ofis nedir? Nasıl kiralanır? Sanal Ofis Avantajları başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

 

3-4 ayda bir çok az ücretle iş geliyor, şirket açmak zorunda mıyım?

Aslında ticari anlamda yürüttüğünüz her işlem için vergi vermekle yükümlü olduğunuz için şirket açmanız sizin için en faydalı yöntem olacaktır. Ancak geliriniz giderinizi karşılamayacak seviyede ise hizmet verdiğiniz kişiye “gider pusulası” kestirmeniz sizin için alternatif çözüm önerisi olacaktır.

 

Bu sebeplere dayanarak 21.000 TL’nin altında elde ettiğiniz arızi kazançlarda vergi vermekten muafsınız haricinde vergi vermek ile yükümlüsünüz. Konu hakkında ki görüş ve yorumlarınızı yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir