Girişimciler için: Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Girişimciler için bu yazımda “Şahıs şirketi nasıl kurulur?” bundan bahsedeceğim. Evden iş yapan, freelance çalışan, start-up aşamasında olan girişimciler için en uygun maliyet ile şirket kurma yönteminden bahsedeceğim.

Neden vergi mükellefi olmalıyım?

Yaptığınız işi daha kurumsal hale getirmek, müşterilerinize faturalı hizmet sunmak istiyor ve devletinizin bütçesine katkıda bulunmak istiyorsanız vergi mükellefi olmalısınız. Kaldı ki vergi mükellefi olmadan ticari faaliyetlerinizi sürdürüyorsanız bir süre sonra maliye tarafından takibe alınarak kazandığınız bedelin 5-10 katına kadar ceza ödeme riskiyle karşı karşıyasınız demektir. Bu sebeple vergi mükellefi olmanız girişiminizin geleceği için en doğru tercih olacaktır.

Şirket kurmanız size ne kazandıracak?

Bence işine önem gösteren girişimci bakış açısını kurumsal tutmalı, kurumsal çalışmalıdır. Bu sebeple vergi mükellefi olarak kurumsallığa ilk adımınızı atabilirsiniz. Ayrıca vergi kimliğiniz ve levhanız sizin girişiminize ne kadar değer verdiğinizi yansıtır. Sizin için artı bir prestijdir.

Neden Limited ya da Anonim değil de şahıs şirketi?

Ufak çaplı gelir elde eden, düşük iş hacmine sahip girişimciler için şahıs şirketini önermekteyim. Gelirinize göre farklı vergi oranları, kurulumun hızlı olması gibi bir çok avantaja sahip. Ancak aşağıda ki tabloda yer alan vergi oranlarını aşacağınızı düşünüyorsanız limited şirket tipi sizin için daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Şahıs şirketi kurmanın avantajları nelerdir?

 1. Kurulum maliyeti diğer limited ve anonim şirket tiplerine göre daha ucuzdur.
 2. Diğer şirket tiplerine göre daha kısa sürede kurabilirsiniz.
 3. Diğer şirket tiplerine göre daha kısa sürede şirketinizi fesih edebilirsiniz.
 4. Herhangi bir sermaye bedeli olmaksızın şirketinizi açabilirsiniz.
 5. Gelirinize göre vergi oranları ile düşük gelir elde etme durumunuzda düşük vergi ödeyeceksiniz.
 6. Diğer şirket tiplerine oranla çok cuzi rakamlar ile defter tasdik işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.
 7. Muhasebeci ücretlerinizde yine diğer şirket tiplerine göre daha ucuz olacaktır.

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları nelerdir?

 1. Şahıs şirketini devir etmek diğer şirket tiplerine göre daha zordur.
 2. Şahıs şirketinde kademeli vergi sistemi olduğu için %35 oranına kadar vergi ödeme riskiyle karşı karşıyasınız. Limited şirket tipinde bu vergi oranı sabit %20’dir.

Şahıs şirketini nasıl kuracağım?

Öncelikli olarak bulunduğunuz ilde bir SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) tutmanız gerekmektedir. Şahıs şirketi kurulumu için SMMM sizden ortalama 600 ile 800 TL arasında bir ücret isteyebilir.

Şirketi kurmak için gerekli olan belgeler:
 1. İşe başlama formu. (SMMM ‘niz dolduracaktır.)
 2. 2 adet nüfus cüzdanı sureti.
 3. 2 adet ikametgah.
 4. Noterden aldığınız imza beyannamesi. (Ortalama 90 TL maliyeti vardır.)
 5. SMMM’nize şirketinizin işlerini takip edebilmesi için vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu işlemde noter üzerinden yapılır ortalama 100 TL maliyeti vardır.
 6. Eğer kuracağınız şirketin iş yeri kira ise kira kontratı istenmektedir. Eğer mülkiyet size aitse tapu fotokopisi yeterlidir.
 7. Kira ile tutulmuş mülkler için kira bedeline oranla cuzi bir damga vergisi ödenmektedir.
Ekstra çıkabilecek masraflar nelerdir?
 1. Kaşe yaptırmanız gerekmektedir 10 TL gibi bir ücrete yaptırabilirsiniz.
 2. Defter tasdiki yaptırmanız gerekmektedir bu işlem ortalama 160 TL tutmaktadır.
 3. Yaptığınız iş için işletmenize yazar kasa gerekiyorsa yazar kasa satın almalısınız bu sektöre göre değişmektedir. Yazar kasa fiyatları ortalama 1000 ile 1750 TL arasında değişmektedir.
 4. Tahsilat makbuzu, fatura baskısı için ortalama 200 TL gitmektedir.
 5. Sektörünüze göre bazı ticaret odalarına kayıt yaptırmanız gerekebilir bunun ücreti değişkenlik göstermektedir. Ortalama 500 TL-1500 TL arası.
 6. Çalışma ruhsatı çıkartmak için yine belirli bir miktar masraf edersiniz. Bu kurumdan kuruma değişmektedir, bağlı olduğunuz kuruma başvuruda bulunarak ilgili hizmetin ücretini öğrenebilirsiniz.

Vergi dilimleri nelerdir?

Şahıs şirketi için gelir vergisi dilimleri aşağıda yer almaktadır.

13.000 TL’ye kadar % 15
30.000 TL’nin 13.00 TL’si için 1.950 TL, fazlası % 20
70.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.350 TL, fazlası % 27
70.000 TL’den fazlasının 70.000 TL’si için 16.150 TL, fazlası % 35

Şahıs şirketi kurmak ile alakalı soru ve sorunlarınız olur ise aşağıda bulunan yorum kısmından iletmeyi unutmayınız.

Girişimciler için: Şahıs şirketi nasıl kurulur?” üzerine 3 yorum

  • ben instagramda vintage ürünler satmak istiyorum fakat genelde yasal olmayan yollardan yani insanlar vergi ödemeden satış yapıyor benim küçük çaplı vintage ürün satışına başlamam için daha satış yapıp yapamayacağımı bilmeden sahıs şirketi kurmam gereklimi ? ya da bunu destekliyen herhangi bir kurum varmı ? sadece satılan ürünlerden pay alan ögrenciyim bu konu hakkında hiç bilğim yok bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 1. Güzel bir yazı belliki üstünde çalışılmış. Bir iki şey eklemek isterim. Birincisi muhasebeciler çoğunlukla yeni girişimcilerden 150-250 tl aralığında para kazanana kadar aylık ödeme kabul edebiliyorlar. 2.si ise extra başlıklar altında 3. madde yazılım ve bilişim üzerine çalışan arkadaşlar için çok önemli bir madde. 62.01(özellikle ayrıntı vermedim araştırılsın diye) nace kodunu seçicek arkadaşlar için sanayi odasına kayıt şarttır ve cezai uygulaması vardır. Şahıs şirketi kurucak arkadaşlar için sanal ofis hizmeti vermekteyiz. Paketlerimizde ücretsiz pekçok danışmanlık hizmetini bulabilirsiniz.
  https://www.officeankyra.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir