Marka Tescil Süreçleri – Nasıl marka tescili yapılır?

“Marka tescili nasıl yapılır?” konusundan önce marka nedir öncelikle size bundan bahsetmek istiyorum. Marka; bir ticari ürünü tanıtmaya yarayan o malın simgesi olan harf ya da şekildir. Peki marka tescili neden yapılır niçin önemlidir?

Marka tescili neden önemlidir?

Bir isimle ürün ürettiniz, bu ürünü piyasaya sunacaksınız ya da bir isim altında hizmet veriyorsunuz. Sizin kurumsal kimliğinizi yansıtan bu ismin “Hukuki” haklarını almanız “marka tescili” yolundan geçmektedir. Eğer siz isminizi yani markanızı tescil etmezseniz, ileride başkaları bu ismi tescil edip sizin isim değişikliğine gitmenizi, ya da sizin marka sahibine para ödemenizi talep edebilir hatta sizden marka sahibinin ismini kullanıyorsunuz diye yüklü miktarda para talebinde bulunabilir. Bu sebeplerden ötürü marka tescili yaptırmak önemlidir.

 

Marka tescili nereden, hangi yöntemlerle yapılır?

Marka tescil işlemi Türkiye ‘de Türk Patent Kurumu üzerinden yapılmaktadır. (Eski adı Türk Patent Enstitüsü) İster online şekilde ister fiziki evrak ile marka tescil işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ben sizlere bu yazımda “online marka tescili” konusuna değineceğim. Önemli bilgi: Marka tescili ücretli bir işlemdir. 2017 TPK ücret tablosu aşağıda yer almaktadır.

 

Online marka tescil işlemi nasıl yapılır?

Öncelikli olarak online marka tescil işlemi yapabilmeniz için bir elektronik imzaya ya da mobil imzaya sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bunların herhangi birisine sahipseniz aşağıdaki 2 adımı atlayabilirsiniz. Eğer sahip değilseniz ben size aşağıda “mobil imza” ile alakalı bazı bilgiler vereceğim. Mobil imza alarak marka tescil işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

 

Mobil imza hizmetini nasıl alabilirim?

Mobil imza hizmetini şuanda Türk Telekom, Turkcell, Vodafone olmak üzere 3 operatörde sağlamakta. Ben Turkcell abonesi olduğum için Turkcell’den mobil imza nasıl alınır onu adım adım anlatacağım. Turkcell üzerinden mobil imza almanın 2 metodu var. Birincisi fiziki başvuru ile ikincisi ise Garanti Bank kullanıcılarına özel anında aktivasyonu olan mobil imza servisi.

Turkcell’den fiziki başvuru ile mobil imza almak:
 1. Turkcell İletişim Merkezi’ne gidiyorsunuz.
 2. Giderken yanınızda Nüfus Cüzdanı haricinde sürücü belgesi veya pasaport (ikinci kimlik) götürmeyi ihmal etmeyin.
 3. Görevliye “mobil imza hizmeti” almak istediğinizi söylüyorsunuz.
 4. Görevli kimlik belgelerinizin fotokopilerini alarak sizden başvuru formunu imzalamanızı isteyecek.
 5. Başvurunuz tamamlanmış oluyor, ortalama 1 hafta içerisinde mobil imza servisiniz aktif hale gelecek.
 6. Unutmadan söyleyelim mobil imza hizmetinizin çalışması için 128K sim karta sahip olmanız gerekiyor. Ben Platinum müşterisi olduğum için ücretsiz sim kart değişimi yaptılar bu belki sizin tarifenize göre ücretli olabilir.
 7. Yine ek olarak mobil imza kullanım ücreti Turkcell’de aylık 6 Türk Lirası’dır.
Turkcell’den Garanti Bank müşterilerine özel online başvuru ile mobil imza almak:
 1. Turkcell İletişim Merkezi’ne giderek öncelikli olarak SİM kartınızı 128K ile değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişim yukarıda ifade ettiğim gibi tarifenize göre ücretli olabilir.
 2. Yapılacak fiziki işlem yalnızca bu kadar. Şimdi yapacağımız işlemler Garanti Bankası İnternet Bankacılığı üzerinden olacak.

 

Garanti Bankası’ndan mobil imza hizmetimi nasıl aktif ederim?

 1. Garanti Bankası internet bankacılığına giriş yapıyoruz.
 2. İlgili menüde “başvuru” sekmesinin üzerine geliyoruz ve açılır pencerede “Gsm” yazısına tıklıyoruz.
 3. İlgili menüye tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek bu sayada “Başvur” yazısına tıklıyoruz.
 4. Başvur yazısına tıkladıktan hemen sonra karşımıza aşağıda ki gibi bir yer gelecek. Bu kısımda “Mobil İmza Başvurusu” butonuna tıklıyoruz.
 5. Mobil İmza Başvurusu butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen formu doldurup onaylıyoruz.
 6. İşlemleri tamamladıktan sonra “Mobil İmza” servisiniz artık aktif.

Artık gereksinimlerimizi tamamladığımıza göre başvuru aşamasına geçebiliriz. Tescil işlemine geçmeden önce bulduğunuz ismin tescil edilip edilmediğini kontrol etmenizde fayda var. Bunu nereden kontrol edebileceğinizi aşağıda anlattım.

 

Bir isim buldum ancak tescil edilmiş mi nereden öğrenirim?

online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search?lang=tr ilgili adrese giriş yaparak online marka sorgusu gerçekleştirebilirsiniz. Örnek form dolduruluşunu göstereceğim.

Sarı işaretle gösterdiğim yerleri sizde doldurarak isminizi araştırabilirsiniz. Ben örnek olsun diye “turkcell” ismini araştırdım. En son arama yap butonuna basıyoruz ve karşımıza sonuçlar geliyor;

Bu sonuçlar da “durum” kısmı ve “nice sınıfları” kısmına bakarak markanızın tescil edilip edilmediğini sahip bilgisine kadar öğrenebilirsiniz.

 

Cafe işletiyorum kaçıncı sınıfta tescil yapacağım?

Cafe sahipleri “yiyecek içecek hizmeti sağlama” sınıfına girdiği için 42. sınıftan tescil işlemi gerçekleştirebilirler. Şirketinizin, ürününüzün sektörüne göre “nice sınıflarını” şu linkten öğrenebilirsiniz: turkpatent.gov.tr/TurkPatent/commonContent/MClassification/

 

Xyz İnşaat’ın sahibiyim Xyz ismi Cafe sektöründe tescil edilmiş ne yapacağım?

İnşaat ile Cafe farklı nice sınıflara sahip olduğu için bu ismi inşaat ile alakalı olan nice sınıfında tescil edebilirsiniz.

Artık gelelim marka tescil başvurusu nasıl yapılır bunun cevabına. Marka nedir onu öğrendik, marka sınıf ayrımı nedir bunu öğrendik. Şimdi başvurumuzu yapabiliriz.

 

Marka Başvurusu Yapmak

 1. online.turkpatent.gov.tr/CES/ ilgili adrese “İnternet Explorer” tarayıcısı ile giriyoruz ve mobil imza sahibiyim kısmından mobil imzamızı kullanarak oturum açıyoruz.
  Not: İlgili kısmın açılması, sağlıklı bir başvuru süreci yapmak istiyorsanız bilgisayarınızda bulunan antivirüs programını kapayın. Java’nın yüklü olduğundan emin olun. İnternet Explorer’ın güncelliğinden emin olunuz.
 2. Oturumu açtıktan sonra ilgili sayfada “Marka Başvuru Formu” seçeneğini seçerek başla butonuna tıklıyoruz.
 3. Başla butonuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıda ki gibi bir sayfa gelecektir.
 4. İlgili açılan sayfada şimdi markamız hakkında bizden bazı bilgiler istenecek. Bu bilgileri eksiksiz dolduracağız. Öncelikle marka örneğimizi yükleyeceğiz. Marka örneğimiz JPG formatında olmalıdır ve aşağıda nitelendirilen özelliklerde olmalıdır. (Görselin üzerine tıklarsanız görsel büyüyecektir.)
 5. Toplam 6 adet sekme var karşımızda, ilk sekmede marka örneğimizi yükledik. Marka örneğini yükledikten sonra “marka örneği gösterimi” kısmından şekil+kelime seçeneğine tıklıyoruz ve marka örneği yazılı ifadesi kısmında marka adımızı yazıyoruz. Ön yazı talebi kısmında ise “Hayır” seçeneğine basıyoruz.
 6. Eğer markanız da latin alfabesi haricinde harf mevcutsa orada evet seçeneğine basıp ilgili harfin Türkçe karşılığını belirtiniz.
 7. Vekil ve muvafakat talebi kısmında hayır seçeneğini işaretliyoruz. Bir sonraki sekmeye geçiyoruz. (Vekiliniz var ise zaten sizin buraya kadar yaptığınız tüm işlemleri o yapıyor, bundan hayır seçtik. Vekiller ile alakalı bilgili en aşağıda vereceğim.)
 8. Bir sonraki sekmede sınıf bilgimizi seçeceğiz. Üstte ifade ettiğim gibi marka araştırmanızı yapıp sınıfınızı sektörünüze göre seçeceksiniz. (Link belirttim.)
 9. Bu adımı da başarıyla tamamladık, bir sonraki sekme rüçhan bilgileri kısmı. Rüçhan hakkı verecekseniz bu kısmı doldurun. Eğer vermeyecekseniz “Sahip bilgileri” sekmesine geçiş yapınız.
 10. Sahip bilgileri bölümüne geldiğimizde yeni sahip ekle butonuna basıyoruz karşımıza görselde ki gibi bir sekme çıkacak. Bu sekmede yer alan boşlukları “DOĞRU” bir biçimde dolduralım. Eğer birden fazla sahibi varsa yeni sahip ekle butonuna basarak o sahipleri de ekleyelim.
 11. Bu adımı tamamladıktan sonra vekil seçmediğimiz için ödeme sayfasına geliyoruz. Ödeme sayfasında kredi kartı ile online olarak ödeyebiliriz. Ödeme işleminden sonra otomatik olarak provizyon numarası çıkacaktır. Bu numarayı kaydetmenizi öneririz.
 12. Ödemeden sonra işlemleri tamamlamamız için bizi bir sayfaya yönlendirecek, orada yine mobil imza ile oturum açmamız istenecek. Oturumu açtıktan sonra karşımıza aşağıda ki gibi bir sayfa gelecek. O sayfada belgemizin imzalanması istenecek bunun için yine mobil imza ile oturum açacağız. Oturum açarken bizden ek bazı evraklar istenecek ancak biz bunları seçmeyeceğiz kaydet diyeceğiz. Parmak izi doğrulama gerçekleştikten sonra altta çıkan “kaydet” butonuna basacağız ve “2017-GE” ön eki ile başlayan bir PDF dosyası bilgisayarımıza inecek.
 13. Bu işlem de tamamlandıktan sonra marka başvuru evrağımız bilgisayara indiyse başarılı şekilde başvuru yapmışız demektir. Başvurumuzu nasıl kontrol edeceğiz hemen onu anlatalım.
 14. İlk başvuru yaptığımız sayfaya giriyoruz ve sol ekranda görselde ki gibi bir kısım görüyorsak ve dosyamız görüntülenebiliyorsa başvurumuz sağlıklı şekilde olmuş demektir.

 

Marka tescili hemen oldu mu? Bekleyecek miyim?

Marka tescili uzun süren bir işlemdir. Şuan biz başvurumuzu yaptık. Uzman benzerlik araştırmaları sonucunda kurum markamızı ya onaylayacak ya da red edecektir. Sürecin sonuçlanması için ortalama 6 ay bekleyeceğiz. Bunun takibini yapmak için “MARKA BÜLTENİ” için kayıt yaptırın derim. bulten.turkpatent.gov.tr/bulten/ kısmına girerek üye olabilirsiniz.

 

Marka tescili onaylandı, ücret ödeyecek miyim?

Evet, 560 TL ödeme gerçekleştireceksiniz.

 

Marka vekili nedir? Vekil tutmak gerekiyor mu, tek başıma başvuru yapabilir miyim?

Marka vekili, sizin adınıza marka başvurunuzu yapar ve marka tescil süreci takibini gerçekleştirir. Marka vekili tutmanız gerekmiyor. Yukarıda gördüğünüz üzere tek başınıza kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

 

Marka tescil işlemleri bu şekilde gerçekleşmektedir. Aklınız da soru var ise sormaktan kesinlikle çekinmeyiniz.

Marka Tescil Süreçleri – Nasıl marka tescili yapılır?” üzerine 3 yorum

 1. Çok detaylı ve harika bir yazı olmuş marka tescil konusunda bu kadar detaylı yazıya rastlamamıştım. Emeğiniz için teşekkürler.

  • Ortalama 5-6 ay kadar bir süre sonra ödeme işlemi geliyor. Marka tescil kararı gelmesinin ardına maksimum 2 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir