Sanal Ofis Nedir? Nasıl kiralanır? Sanal Ofis Avantajları

Girişimciler için ilk etapta ofis açmak oldukça maliyetli bir iştir. Bu yazımda ben de start-up’ların şirket kurulumu, ofis kiralama, ofis materyallerinin temini gibi masraflarını minimum düzeye indirecek benim deyimim ile süper bir sistem olan sanal ofisler hakkında sizlere bilgi vereceğim.

Sanal ofis nedir?

Sanal ofisler; bir lokasyon içerisinde ayrılmış alanların birden fazla kişiye kira kontratı değilde; fatura ile kiralanması suretiyle stopajdan muaf edilmiş, yasal adres olarak gösterilebilecek bölünmüş ofis alanlarıdır. Sanal ofisler start-up girişimcilere, ufak çaplı firmalara, tek kişilik şirketlere, freelance çalışan kişilere yöneliktir.

 

Sanal ofislerin avantajları nelerdir?

 1. Düşük şirket kurulum giderleri sanal ofislerin en büyük avantajıdır.
 2. Stopaj muafiyeti avantajı.
 3. Ofis mobilyası masrafınız yok.
 4. Ofis dekorasyonu, boya, tadilat gibi işlemlerle uğraşmanıza gerek yok.
 5. Lüks bir plaza katında, ekonominin göbeğinde prestijli ofis.
 6. Kartvizit ve diğer reklam materyallerinizde kullanabileceğiniz kurumsal ve yasal ofis adresi.
 7. Kargolarınızı sürekli teslim alabilecek bir sekreter imkanı. Ayrıca, kargo geldiğine dair size bilgi verir.
 8. Fakslarınızı sürekli teslim alabilecek ve bunları size iletebilecek bir sekreter.
 9. “Alo Xyz Şirketi, buyurun” diyebilecek, kimin aradığını ne istediğini not alabilecek telesekreter! (Sanal ofis hizmetleri sunan şirketler telesekreter servisi de genelde vermektedir.)
 10. Ofiste müşteri karşılama, ikram servisleri için görevlendirmek üzere personel ihtiyacınız yok.
 11. Sanal ofis hizmeti aldığınız çoğu firma size ortak kullanımlı çalışma masası imkanı da sunmaktadır. Eğer disiplin konusunda sıkıntı yaşıyorsanız her gün ofisinize gitmeniz için size bahane olacağına eminim.
 12. Ücretsiz yazıcı, faks, internet kullanım servisleri. Sanal ofis kiraladığınız firmalar bu hizmetleri genelde ücretsiz sunmaktadır.
 13. Ücretsiz ikram hizmeti. Sanal ofis kiraladığınız firmalar genellikle çay, kahve gibi ikram hizmetlerini ücretsiz olarak veriyor.
 14. Aylık belirli bir saate kadar ücretsiz toplantı odası hizmeti avantajı. Müşterileriniz ile yapacağınız toplantılar için özel toplantı odalarını kullanarak prestijinizi artırabilirsiniz.
 15. Aylık belirli bir saate kadar ofisi kullanma imkanı. Bunu bazı sanal ofis hizmeti sağlayan firmalar vermektedir.
 16. Multi-lokasyon çalışma imkanı. Bir çok sanal ofis hizmeti sunan firma birden fazla konumda sanal ofis lokasyonu mevcutsa yasal adresinizi tek bir yerde göstermesinin yanı sıra size tüm lokasyonlarında toplantı odası, çalışma masası imkanı sunmaktadır. (Yani yasal adresiniz tek bir lokasyonu olur ancak çalışma imkanı için farklı bir lokasyonuna gidebilirsiniz.)
 17. Ofis kiranızı fatura karşılığında verdiğiniz için ödediğiniz KDV’yi iade alabilirsiniz.
 18. Sanal ofislerin avantajları saymakla bitmemektedir, gelelim dezavantajlarına.

 

Sanal ofislerin dezavantajları nelerdir?

 1. Müşteriler için belki “gerçek ofisleri yok, ya şirketi kapatıp giderlerse” gibi bir his uyandırabilir. (Tabi bu benim şahsi görüşüm.)

 

Sanal ofis ücretleri ne şekilde?

Ortalama olarak sanal ofis fiyatları 250 TL+KDV ile 1500 TL+KDV arasında değişmektedir. Çoğu sanal ofis hizmeti sunan firma “hazır ofis” servisi de sunmaktadır. Eğer yasal adres temini istemiyorsanız yalnızca kargo, sekreter, çalışma masası gibi hizmetleri sunan firmalarda vardır.

Gidip gördüğüm firmalar:
 1. Dünya Ticaret Merkezi Ankara: Sanal ofis, yasal adres, kargo, sekreter, telesekreter, çalışma odası, ikram, ücretsiz servisler gibi imkanlar sunmaktadır. Fiyatları aylık ortalama 365 TL+KDV’dir.

Diğer firmalar:
 1. Regus
 2. E-Ofis
 3. Office Istanbul

Sanal ofisler hakkında verdiğim bilgiler bu kadar, merak ettiğiniz sorularınız olursa yorum alanına yazmaktan çekinmeyiniz.

Sanal Ofis Nedir? Nasıl kiralanır? Sanal Ofis Avantajları” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir