Üniversitede Yatay Geçiş Yapmak

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımda “üniversitede yatay geçiş nasıl yapılır” onu anlatacağım. Ben geçen sene kazandığım üniversiteden bazı problemler sebebi ile ayrılmak durumunda kalmıştım. Şimdi Mersin Üniversitesi’ne “Merkezi Puan ile Yatay Geçiş” yaptım. Peki süreç nasıl işliyor, yatay geçiş nedir, kaç tip yatay geçiş türü vardır. Sizlere kısa kısa bunlardan bahsedeceğim.

 

Kurum İçi Yatay Geçiş

Bu yatay geçiş tipi okuduğunuz üniversite içerisinde bir nevi bölüm değiştirmeyi ifade etmektedir. Genel Not Ortalaması ve Merkezi Puan ile yapılabilir. Genelde bu yatay geçiş tipini %100 İngilizce bölüme gidip hazırlığı atlayamayan arkadaşlarım tercih ediyordu. Aynı üniversite içerisinde mevcutsa %30 İngilizce ya da Türkçe bölüme geçiş yapıyorlardı.

 

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Bu yatay geçiş tipi Üniversite ya da Üniversite + Bölüm değiştirmek isteyen adaylar içindir. Genel Not Ortalaması ve Merkezi Puan ile yapılabilir.

Yatay geçiş türlerini öğrendiğimize göre şimdi sizlere Genel Not Ortalaması, Merkezi Puan gibi kavramları açıklayıp, hangi dönemlerde geçiş yapabileceğinize dair sorularınızı yanıtlayacağım.

Merkezi Puan ile Yatay Geçiş Nedir?

ÖSYM’den almış olduğunuz yerleştirme puanınıza göre yeniden üniversite, üniversite+bölüm değiştirebileceğiniz yatay geçiş tipidir. Bu yatay geçiş tipi ile direk alan bile değiştirebilirsiniz. Örneğin; Sayısal Y-MF4 ‘de 100 bindesiniz ve Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okuyorsunuz, Y-DİL1 ‘de de 1200 ‘desiniz ve ODTÜ İngilizce Öğretmenliği’ne geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu yatay geçiş yöntemi ile Merkezi Puanla Kurumlar Arası Yatay Geçiş yapabilirsiniz. Ya da yalnızca bölümünüzü değiştirebilirsiniz, örneğin Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Mekatronik Mühendisliği programına geçiş yapabilirsiniz. Bu yatay geçiş yöntemini yapmanız için kazandığınız okula gidip okumanıza gerek yoktur. Ancak bölüm değil yalnızca üniversite değişikliği düşünüyorsanız örneğin; Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden, Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) programına geçmek istiyorsanız, kazandığınız okulda okumanız tavsiye edilir. Çünkü yatay geçiş yaptıktan sonra ders saydırarak döneminizi kısaltabilirsiniz. Olur da yaşadığınız şehir dışında bir üniversite kazandıysanız ve maddi durumunuz gitmeye el vermiyorsa o zaman 1 sene bekleyerek bu yatay geçiş yöntemi ile başvuruda bulunup yaşadığınız şehirde ki tutan bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz. “Bu yatay geçiş yöntemi ile gerek kurum içi, gerek kurumlar arası hem üniversite hem bölüm değişikliği yapılabilir, herhangi bir sınırlama yoktur.”

Genel Not Ortalaması ile Yatay Geçiş Nedir?

Yalnızca kurum içi bölüm değiştirme ve kurumlar arası üniversite değişikliği için uygun bir yöntemdir. GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) ile yapılan kurumlar arası yatay geçişlerde kendi programınıza denk bir bölüme geçiş yapabilirsiniz. Özetle örnekleyecek olursak bu yöntem ile Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorsanız ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğine ya da Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliğine geçiş yapabilirsiniz.

Bu yatay geçiş tipi ile hatta disiplinler arası geçişte yapabilirsiniz. Örneğin Maliye (TM) öğrencisi, misal 3.80 ortalaması ile Endüstri Mühendisliği (MF) ‘ye başvurabilir. Ancak yatay geçiş yapabilmesi için ÖSYM MF puanının hesaplanmış olması, o bölüme ait en düşük taban puandan daha yüksek puana sahip olması gerekmektedir. XYZ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği programı 280 puan ile alıyor ve aday 235 puana sahipse, 3.80 GANO ile bu bölüme geçiş yapabilme ihtimali vardır.

GANO ile Yatay Geçiş Zorlukları

 1. Genelde üniversiteler taban GANO şartı koyarlar. Minimum ortalama şartı genelde 2.50 ve üzeridir.
 2. Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçiş yapacak adaylar için YDS puanı (yabancı dil sınavı) şartı vardır. Eğer bu şartı sağlayamazlar ise kabul edilmeleri halinde hazırlık sınıfına alınırlar.
 3. İkinci öğretim öğrenciler birinci öğretim programa geçiş yapmak istiyorlarsa okudukları programda %10’luk dilime girmek zorundalar.

 

Maddelerle Yatay Geçiş

 • Kaydınızı dondurmuş olmanız yatay geçiş yapmanıza engel değildir.
 • Birden fazla kuruma ve programa yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz.
 • Eğer özel üniversitede öğrenim görüyorsanız yatay geçiş yaptıktan sonra burs kesilme ihtimali olabilir. Bunu kesinlikle unutmayın.

KKTC ve Diğer Ülkelerden Yatay Geçiş

Yurt dışında olup Türkiye ile denkliği olan üniversitelerden yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak yabancı öğrenci kontenjanına tabii olursunuz.

 

Ön lisansta okuyorum, lisansa yatay geçiş yapabilir miyim?

Puanınız tutuyor ve ilgili şartları sağlıyorsanız yatay geçiş yapabilirsiniz. (Ya da tam tersi lisanstan ön lisansa geçiş yapılabilir.)

 

Ne zaman yatay geçiş yapabilirim?

 • Ön lisans ve lisans programlarında hazırlık sınıfında merkezi puan ile yatay geçiş yapabilirsiniz.
 • Ön lisans programlarında ilk yarıyıl ile son yarıyılda geçiş yapılamaz, haricinde yapılabilir.
 • Lisans programlarında ilk iki yarı yıl ile son iki yarıyılda geçiş yapılamaz, haricinde yapılabilir.

Sınıfta kaldım yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet, merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvurusu yapabilir, kabul alırsanız yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak GANO ile yatay geçiş yapamazsınız.

 

Yatay geçiş yaptım, kaçıncı sınıf olacağım?

Yeni üniversitenize, eski üniversitenizden aldığınız dersleri listeleyen transkript ve ders içerikleri belgesi ile “ders muafiyet” dilekçesi verirsiniz. Üniversiteniz incelemeden sonra içeriği uyuşan dersleri muaf olarak işler. Ancak 2. sınıftayken yatay geçiş yaptıysanız 2. sınıf olacaksınız diye bir şart yoktur.

 

Yatay geçiş hakkında umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınızda soru olursa yorum olarak aşağıda belirtmekten çekinmeyin.

Üniversitede Yatay Geçiş Yapmak” üzerine 124 yorum

 1. Geçen sene yatay geçiş yapamadım bu sene inş. düşünüyorum, gerekli tüm bilgileri tek seferde okudum çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

  • Merhaba hocam Besyo rekreasyon bölümünden farklı bir üniversiteye beden eğitimi öğretmenlik başvuru yapılabilir mi gano ile ???

 2. Merhaba, diyelim ki Bilkent Mak.Müh.liğinden ODTÜ İngilizce Öğretmenliğine geçmeyi düşünüyoruz. Yeni bir bölüm seçmek için de bu senedeki üniversite sınavına tekrar gireceğiz. Kurumlararası geçiş başvuruları, yeni yapılan üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraya bırakılmışsa, geçiş yapılmak istenen kurum yeni sınav puanını mı esas alır, yoksa mevcut bölüme girilen seneki eski sınav sonucu mu dikkate alınır? (Eski senenin puanı yetiyor, yeni sene aynı yükseklikte not alamama riski var, ama öte yandan da sınava girmeyince yatay geçiş kontenjanına giremezsek tamamen ortada kalmak var) Tavsiyeniz nedir?

  • Merhaba, eski puan belgenizi yani ilk Bilkent Mak. Müh. ‘e giriş yaptığınız puan belgenizi üniversiteye ileteceksiniz. Bu sebeple eski puan esas alınır.

 3. Sınıfta kaldım yatay geçiş yapabilir miyim? Agnoyla geçiş yapmak istiyorum. 1. Sınıfı tekrar ettim. Ve şuan 1 sınıfın derslerini verdim agnom 2,68 geçiş yapmam mümkün mü?

  • Merhaba, evet geçiş yapmanız mümkündür. Bazı üniversiteler 3.00 üzeri GNO istiyor ancak çok nadir. Araştırma yaparsanız GNO’nuz çoğu üniversite geçiş başvurusu için yeterlidir.

 4. Mrb myp ile yatay geçiş yaptım ama bu sene tekrar eski okuluma dönüş yapıcam ama ana derslerden birinde sıkıntı var geçtiğim okulda 8 kredi iken eski okulumda 12 kredi akts uyuyor dersi tekrar almam gerekir mi?

 5. Merhaba ben erciyes universitesi ingiliz dili ve edebiyati hazirlik sinifi okuyorum seneye gecen seneki puanimla erzurum ingilizce ogretmenligine gecis yapmak istiyorum bu sekilde gecis yapabilir miyim?Tesekkurler.

  • Merhaba, eğer puanınız Erzurum İngilizce Öğretmenliği programına yetiyorsa (geçen yılki) elbette merkezi puan ile yatay geçiş işlemi yapabilirsiniz. Eğer hazırlık sınıfı sürecindeyken herhangi bir disiplin cezası almadıysanız önünüzde bir engel yoktur.

 6. Bu sene tıp fakültesi 2.sınıfı bitirdim 3 .sınıfa başvurmak için benden sordukları GANO ya 1 ve 2.sınıfın birlikte olan ortalamasını bildirmem mi gerekir yoksa sadece 2. Sınıfın mı ortalamasını yazmam gerekir

  • GNO genel not ortalamasıdır. Mezun durumunda olsanız mezuniyet diploma notunu ifade etmektedir. DNO dönem not ortalamasıdır. Yani 1 ve 2 yi söylemeniz DNO’yu ifade etmeniz manasına geliyor. GNO ‘yu bildirmeniz yeterlidir (şuan eğitim gördüğünüzde YÖKSİS’de yer alan not ortalamanız).

 7. bölümüm %30 ingilizce ve bu yıl hazırlığı başarıyla bitirdim. Geçmek istediğim üniversite %100 İngilizce tekrar dil yeterlilik sınavına girmem gerekir mi yoksa muaf mı gözükürüm?

  • Üniversitenin aradığı dil puanı şartına göre değişkenlik gösterebilir. Geçmek istediğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak bilgi almanız en sağlıklısı olacaktır. Eğer hazırlık sınıfında eğitim gördüyseniz ve sınavı başarıyla tamamladıysanız şahsi görüşüm yatay geçiş yapacağınız üniversitede 1. sınıftan devam etmeniz olacaktır. Ancak bu yine üniversitenin kararına bağlıdır. Net olarak bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız, geçiş yapacağınız üniversiteyi aramanız en sağlıklısıdır.

 8. İki tane dd olan dersim bulunmakta ortalamam 2,44 yatay geçiş yapabiliyor muyum bazı okullar kabul ediyormuş.Dd olan dersimin birini yaz okuluyla yükseltmeye aldım bu da engel teşkil eder mi?

  • Yaz okulunda yükseltmeye almanız herhangi bir engel teşkil etmez. Bazı üniversitelere göre DD olan dersleriniz problem yaratmıyor. DNO eğer DD’yi şartlı geçiriyorsa geçti sayılırsınız. Bu da sorun teşkil etmez.

 9. merhaba,
  Ben %30 ingilizce egitimi olan bir bölümde okuyorum ve 1. sınıfı bitirdim . Merkezi yatay geçiş ile %100 ingilizce olan bir bölüme geçtigim takdirde 1.sınıfta aldığım dersleri tekrar almak zoruda mıyım?

  • Üniversitenize bağlıdır. Aynı üniversite içerisinde %30 dan %100 ‘e geçseniz bile İngilizce aldığınız dersleri sayabilir, Türkçe aldıklarınızı saymayabilir. Bu sebeple Türkçe aldığınız dersleri yeni programda ingilizce olarak görmek zorundasınız.

 10. Merhaba , aynı üniversitenin hem yüzde 30 hem de yüzde 100 ingilizce bölümüne aynı anda başvuru mümkün müdür ? Bilginiz var mı acaba

   • Merhaba ben suan uludag uni de uluslararası i. 1.sınıfı bitirdim.Bu yaz yatay gecis icin basvuru yapmayı planlıyorum.Lisans programlarında ilk 2 yarıyıl basvuru olmaz demissiniz.Bunu tam olarak anlayamadım.Yani bu yaz basvuramıcak mıyım?

 11. Merhaba,
  merkezi yatay geçiş yapan birisi ondan sonraki sene yatay geçiş yapabilir mi ? yoksa bir kere merkezi yatay geçiş yapmış birisi yatay geçiş hakkını kaybediyor mu?

  • Merhaba, merkezi puan ile yatay geçiş yapanlar bir sonraki sene yalnızca eski okuluna dönüş sağlayabilmekte. Farklı bir okula geçiş yaparken yeni okul sizden yatay geçiş yapmadığına dair belge isteyecek, bunu sağlayamayacağınız için yatay geçiş imkanı yalnızca bir keredir.

   • Merkezi yatay geçiş sadece 1kere yapma hakkımız var diye biliyorum.bende şuan merkezi yatay geçişi yaptım.seneye yatay geçiş yapamazmıyım yani sonuçt ikisi farklı şeyler??

 12. merhaba
  omü eem den sakarya eem ye geçmeyi düşünüyorum. Bazı derslerin 1 2 akts farklı (kimi dersin akts si sakarya da 1 2 akts fazla, kimisinde omü de) ama ders içerikleri aynı bu derslerde bir sorun olur mu?Ayrıca bazı derslerin içerikleri tamamen aynı olmuyor. Bu tamamen aynı olmayan dersler için belirli bir yüzdesinin aynı olması gibi bir şart var mı( mesela dersi içeriğinin %70 i aynı)? yoksa tamamen aynı değil diye muaf olmaz mıyım ?

  • %70-%80 oranda ders içeriği uyuşuyorsa ders sayılmakta. AKTS farkından ötürü ders sayılır mı net olarak onu bilemiyorum. Geçiş yaptıktan sonra ya da yapmadan evvel üniversite ile iletişime geçerek durumu öğrenebilirsiniz.

 13. merhaba ben diş hekimliği 1.sınıfı yeni bitirdim ikinci sınıfa geçtim ganom 3.60 herhangi bir tıp faķultesine gano ile geçiş yapma hakkım olabilir mi

 14. aynı dönem içinde 2 ayrı üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapıp önce sonuçları açıklayana kayıt yaptırdıktan sonra diğer üniversitede kazandığımı öğrenirsem ilkinden feragat edip diğerine kayıt yaptırabilir miyim? üniversiteler farklı zamanlarda ilana çıktıkları için çok riskli oluyor beklemek.

  • Merhaba, eski okuldan kaydınız ortalama 1 ay içinde yeni okula alınmakta. İkinci okulun sonuçları geldikten sonra kayıt yaptırarak, ilk kayıt yaptırdığınız okula gidip kaydınızı sildirebileceğinizi düşünmekteyim. Ancak YÖK’ü arayarak danışmakta elbette fayda var.

 15. Ben %100 ingilizce çukurovada okuyordum ama yıldız tekniğe geçiş yapmak istiyorum orasıda %100 ingilizce. Çukurovada başarı ile bitirdiğim ingilizce orada geçerli olacak mıdır

 16. Merhaba,ben Ankara İngilizce eczacılıkta yarım dönem hazırlık,yarım dönemde bölüm okudum(dondurmak istedim fakat onaylanmayınca mart’ın Ortasında bölüme başladım) bu yıl iki üniversiteye merkezi puan ile yatay geçiş başvurusunda bulundum 1. Sınıf Türkçe eczacılık bölümlerine.Kabul aşamasında yarım dönem bölüm okumuş olmam herhangi bir sıkıntı yaratır mı ?

 17. Bu sene merkezi puanla yatay geçiş yapacağım fakat ders saydırmayacağım bu yüzden ders içerikleri belgesini almadım (çünkü ders saydırmayacaksan gerekli değil denildi) böyle birşey var mı yoksa bu belgeleri her türlü almalımıyım ?

  • Yeni üniversiteniz yatay geçiş başvurusu ve kayıt aşamasında hangi belgeleri istiyorsa o evrakı eksiksiz götürmeniz gerekmekte. Yani transkript ve ders içeriği istenmekteyse onlarıda götürmeyi ihmal etmeyin.

  • Merhaba, okuduğunuz üniversiteden daha yüksek puana sahip bir üniversiteye geçiş yaptığınızda ders saydırma işlemleri biraz sıkıntı yaratabiliyor. Örneğin taşra bir üniversiteden İTÜ’ye geçişte yalnızca temel Atatürk İlke İnkılap, Türk Dili gibi dersler sayılmakta. Ancak benzer üniversiteler arası geçişlerde fazla problem olmamakta. Örnek Kocaeli Üni. Bilgisayar Mühendisliği’nden Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği programına geçişte ders içeriği, AKTS, kredi belirli bir oranda tutuyorsa hemen hemen tüm dersler sayılabiliyor.

 18. İngilizce öğretmenliği yada ingiliz dili ve edebiyatı bölümünden hazırlık okuduktan sonra 1.sınıfı okumak için başka bir şehre yatay geçiş yapma imkanım var mıdır?

 19. Merhabalar. Hem bu sene girdiğim sınav sonucumla üniversite tercihi hem de yatay geçiş başvurusu yapabiliyor muyum acaba?

 20. Üniversite okurken yeniden üniversite sınavına girip tekrar tercih yaptığımızda eski okuldaki dersleri saydırırsak yeni okulda okurken yatay geçiş yapabilir miyiz? Saydırdığımız dersler yatay geçiş yapmamıza engel olur mu?

 21. merhaba, ytü’de %30 ing. gıda mühendisliği hazırlık okuyan biri hazırlık sınıfını geçerse; itü’de %30 ing. jeoloji mühendisliği bölümünün 1. sınıfına merkezi yatay geçiş yapabilirmi ?(ÖSYM puanu tutuyo)

  • Merhaba merkezi yerleştirme hakkımla yatay geçiş yaptım fakat şimdi gano hakkımı kullanarak başka bir okula geçiş yapmak istiyorum merkezi geçişi kullanmış olmam herhangi bir sorun teşkil edermi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler .

 22. yatay geçiş başvurusunda bulundum, geçiş başvurusunda bulunduğum üniversitenin belgelerini online olarak internet üzerinden sisteme yüklüyorsun yani belgeler elden verilmiyor. Üniversite bir takım belgeler istiyor ders planı gibi fakat bunların onaylı olmasını istiyor. Benim kendi üniversitemde bu ders planını aslının aynısıdır onayı ile web sitesine yüklemiş ben de web sitesinden alarak başvuru yapacağım üniversitenin sistemine yukledim o yüzden elimde şu an da ıslak imzalı nüshası bulunmuyor.Başvuruda bulundugum üniversite kazandigimda kayıt yaptırmaya gittiğim zaman bu belgeleri ıslak imzalı istiyor acaba ben bu onaylı belgenin internetten çıktısını alarak tekrar imzalatabilir miyim ya da herhangi bir onayı olmayan ders planı belgesini çıkartıp üniversitemde onaylatip kayıt zamanı versem olur mu

 23. merhaba özel bir ünide kimya-biyoloji mühendisliği okuyorum yatay geçiş ile kurumlararası gano ile geçiş yapmak istiyorum.Fakat kimya-biyoloji mühendisliği türkiyede sadece 2 üniversitede mevcut.Geçiş için mutlaka bölümlerin aynı mı olması gerek mesela kimya mühendisliğine geçiş yapamaz mıyım? kimya mühendisliği ile çok ortak noktası var bölümün ama nasıl anlayabilirim iki bölüm arasında geçiş yapma olasılığı varsa?birkaç üni ile iletişime geçtim ama buna yök karar verebilir programların denkliğine dendi.

 24. merhaba yatay geçiş için başvuruda bulunmuştum kabul edilmiş fakat krediler bütün derslerde uyuşmasına rağmen aktslerin bazıları yeni üniversitede bazıları eski üniversitede daha fazla ikiside toplam 30 akts sizce sayılır mı yoksa tekrardan almak zorunda mı kalırım?

 25. Merhaba ben Kıbrıstaki özel üniversitemde ingilizce psikoloji bölümünde 2.sınıfa yeni başlayacağım ve 3.sınıfta türkiyedeki bir devlet okuluna gitmeyi istiyorum. Merak ettiğim; genel ortalamam şuan 3/4 eğer 3,50 civarı veya yüksek olarak bitirirsem 2.yılı 3.sınıfta ösym puanına dikkat etmeden geçebilir miyim acaba devlet okullarına? 320/500 ösym var.

 26. hocam ben merkezi puanla yatay geçiş yaptım. eski üniversitede 3 sene okudum yeni kayıt yaptıracağım ünide 4 sene daha okuyacağım lisans azami süre 7 yıl olduğu için eski üniversitedeki süre buna dahil mi ? yani ikisi toplam 7 yılda bitmezse atılıyor muyum ?

 27. Merhaba ben ek tercih yapıp yaşlı bakımı yazacağım ve kurum içi gano ile ilk ve acil yardım bölümüne geçiş yapmak istiyorum yerleştirme puanım maalesef tutmuyor o yüzden gano yu düşünüyorum yanii geçiş hakkım varsa bu bölümü yazacağım. Mümkün mü acaba?

 28. Hem merkezi yerletirme hemde ganoyla aynı anda aynı yere başvurabilir miyim hangisi yüksekse o kabul edilsin gibi ?

 29. Merhaba, giresun uygulamali cevirmenlik programini kazandim.Baska bir sehre gecmek icin hazirlik sinifinin ilk donemi yatay gecis yapabilir miyim? Onlisans okuyorum.. yardimci olursaniz sevinirim..

 30. Merhaba biraz saçma bir soru olacak ama ben şuanda gano ile bir üniversiteye yatay geçiş yapmaya hak kazandım ama şuan okumakta olduğum okulun ders kayıtları başladı ve geçiş yapacağım üniversitenin kayıtlarından önce ders kayıtlarının süresi bitiyor.Ben ne olur ne olmaz diye şuan okumakta olduğum okulda ders kayıtını yaptırsam daha sonra yeni gideceğim okulun kayıtları esnasında bir sorun çıkar mı? Yoksa ders kayıtını hiç yaptırmayıp direkt yeni geçeceğim okulun kayıtlarını mı bekleyeyim?

  • Merhaba bende şuan sizin durumunuzdayım Merkezi yerleştirme ile başvuruda bulundum tabi eski bölümümün ders kayıtları merkezi yerleştirme sonuçlarından önce başladı bende ne olur ne olmaz diye eski bölümümde ders kaydında bulundum fakat merkezi yerleştirme ile geçiş sonucum olumlu sonuçlandı şuanda kayıt sırasında herhangi bir sıkıntı çıkar mı işin geçişim ise aynı üni de farklı bölüme oldu

 31. ben 1. sınıfım şuan myp ile geçiş yapmak istiyorum geçiceğim bölümde aynı fakat ing eğitim veriyor şimdi ben 1i bitirip oraya geçince hazırlık sınıfına gireceğim peki hazırlığı bitirince tekrar 1 denmi başlarım yoksa 2 denmi ??

 32. Merhaba Ben cukurova uni ziraat muh de okuyacagim merkezi yerlestirme puanim biyomedikal muh yetmedi istedigim meslek o idi sizce kurum içi yatay gecis ile gecis yapabilirmiyim
  Yonergede yaziyor ama en alt kisimda kaldirildi gibi bir yazi var anlayamadim yardimci olurmusunuz teşekkürler 😊

 33. Merhaba ben okul oncesi ogretmenligi okuyorum gano ile ozel egitim ogretmenligine gecme sansim var mi acaba?Yerlestigim yil aldigi taban puanim virgullerle tutmadigi icin myp ile gecise basvuramiyorum bu gani ile gecme ihtimalim varsa engel bir durum olur mu?Tesekkurler

 34. Hocam merhaba . Ek madde 1 ile geçiş yaptım . g
  Geldiğim üniversite de f4 olan derslerim var. Kredileri akts de tutuyor . Bu derslere girmek gerekiyor mu yoksa alttan alınıyor mu .

 35. Merhabalar, öncelikle yazınızdan dolayı sizlere teşekkür etmek isterim, ben uçak mühendisliği 2. sınıf öğrencisiydim ve geçen sene okulu bıraktım dolayısı ile tüm dersler FF, bu sene 2. sınıfı tekrar okuyacağım, ama sistemimde 3. sınıf yazıyor, ben sene sonunda yeterli ortalama yapabilirsem GANO ile yatay geçiş yapabilir miyim? Teşekkür ederim.

 36. Merhaba ben dgs ile medipol üniversitesi ftr yi kazandım Ancak okul işyerime ve evime çok uzakta. Daha okula başlamadım okula başlamadan farklı bir okula geçiş yapabilirmiyim.

 37. Merhaba ben 1 sene hazırlık okudum ve başarısız oldum. İnglizce hazırlık olan okula merkezi puanımla geçebilir miyim?

 38. Muhasebe finans yönetimi 2. Sınıf öğrencisiyim. Paramediğe yatay geçiş ile geçebilir miyim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 39. Hocam çok güzel anlatmissiniz.Ben Çukurova üniversitesi makine mühendisliği bölümü okuyorum bölümüm Türkçe ama Çukurova üniversitesinde İngilizce olanıda var.Fakulteler arasında da geçiş yapabilir miyim ? Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçerken ? Teşekkür ederim.

 40. Merhaba ben hasan kalyoncu üniversitesi okul oncesi bölümüne başladim bu sene
  Seneye yani 2. Sinifta not ortalamasiyla baska bi universiteye ayni bölüme gecis yapmak istiyorum. Ösym puanina bakilmaksizin sadece not ortalamasiyla geçiş yapmam mümkün müdür?

 41. Merhaba ben ingiliz dili ve edebiyatı 1.sinif okuyorum geçen sene hazırlık okudum şimdi yatay geçiş sistemi ile merkezi yerleştirme puanımın yettiği ingilizce öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim?

 42. Merhabalar yazınızı okudum teşekkür ederim. Şimdi size bir soru sormak istiyorum. Ben %100 İngilizce psikoloji bölümünü okuyorum şuan hazırlığım ama ben türkçe psikoloji okumak istiyorum kurum içi yatay geçişim yarı yılda gerçekleşebilir mi yoksa yıl sonunda mı olur.?

 43. Merhaba ben iki yıl hazırlıkta devamsızlık nedeniyle kaldım şuan hala hazırlık sınıfına devam ettiriyolar bahar dönemi kurumiçi yatay geçiş yapabilir miyim ?

 44. Merhaba ben ftr bolumu 1. Sinif ta okuyorum. Yks girisliyim yks puanim 380 (mf)tm hukuk olan bi bolume gecmek istiyorum . Bunu icin tm puanim olmali mi

 45. Ben bu yıl Dicle edebiyat kazandım geldim ikinci dönem ingilizce bölümüne geçiş yapmak istiyorum bu mümkün mü mümkünse ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilirmisnz

 46. Edebiyat bolumunde okuyoru
  Tekrar aynı üniversitede ingilizce bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne yapmam lazım

 47. Merhaba hocam ben sınıfta kaldım ve ösys puanım yatay geçiş için yeterli 1. sınıftayım geçiş yaptığımda 2. sınıftan mı başlayacağım yoksa 1 mi

 48. Merhaba hocam , ben mesela sosyal bilgiler öğretmenliği okuyorum , gano notumu baya yüksek tutsam , türkçe öğretmenliği veya sınıf öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim aynı üniversite içerisinde ,sadece bölüm değişikliği yani , mümkün mü ?

 49. merhabalar ktü ingiliz dili ve edebiyatı okuyorum 1. sınıfım hazırlık sınavınıda geçtim 378 puanla yerleştim ama hem üniversitemi hem bölümümü değiştirmek istiyorum ne yapabilirim biraz araştırdım ama bi yol bulamadım yardımcı olabılırmısıınız teşekkür ederim

 50. Merhaba ben Merkezi Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği(İÖ) ne geçmek istiyorum. Taban puanın benim puanıma tamı tamına tutması mı lazım? Benim puanım düşük olursa olmaz mı

 51. Merhaba,
  İkinci dönemimde üniversite değiştiriyorum aynı bölümle başka üniversiteye.
  Sonra yine bambaşka bir üniversiteye bölüm değiştirme hakkım oluyor mu? Çünkü bu dönem kontenjan açmadı. Dönem kaybım olmasın diye ve de eve yakın yerde okumak için farklı zamanlarda geçiş yapmak zorundayım.
  Teşekkürler,

 52. Merhaba ben 1. sınıf İnşaat müh. okuyorum. bölümüm %100 İngilizce. ben aynı bölüm olmak şartı ile başka bir üniversiteye türkce bölüme geçebilir miyim yatay geçiş ile ?

 53. Merkezi yerleştirme puanı ile bölüm ve kurum değişikliliği yapılıyor mu? Yapılıyorsa bahar dönemi için yatay geçiş başvurusu yapılabilir mi?

 54. Merhabalar ben Süleyman Demirel üniv de ilahiyat okuyorum ganomu yüksek tutarak okul öncesi bölümüne geçiş yapabilir miyim? Sıralamam tutmuyor gano İle yapma şansım var mı🤦‍♂️

 55. Merhaba hocam, ben hazırlık sınıfındayım okulu kazanıp direk dondurdum hic ders almadım başlamadım. Bahar döneminde merkezi yatay geçişle başka bir üniversiteye ayni bölüme başvuru yaparken şu an bulunduğum okul onaylı ders içerikleri belgesini hic ders almadigim için vermedi. Acaba geçmek istediğim okul sıkıntı yaratır mi? Henüz aldığım hic ders olmamasına rağmen bu belgenin eksik olması geçmeme engel midir?

 56. Merhaba ben 2.sınıftayım ganoyla kurumlararası yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ama 1.sınıf ganom düşük yatay geçişte 1 ve 2 nin toplam ortalamasıylamı yatay geçiş yapıyoruz yoksa sadece ikinci sınıftaki ganoma mı bakıcaklar

 57. merhaba ben 1. sınıfım çocuk gelişimi okuyorum ganom 3 32 merkezi yerleştirmeyle puanım tutmuyor yinede ganoyla 4 yıllığa geçebilir miyim?

 58. Merhaba,ben Gano ile geçiş yapmayı düşünüyorum,geçmek istediğim bölümün,sınava girdiğim zamanki taban puanının altındayım ancak bu yıl taban puanlarinin üstündeyim hangi yıl baz alınır ve yine de Gano’m yüksek ise puanım yetmese bile geçiş yapabilir miyim?

 59. Merhaba bilgileriniz için teşekkürler bn peyzaj mimar ligi bölümü okuyorum iç mimarlıga gecis yapmak istiyorum bu gno ile mümkün mü ?

 60. Merhaba suan da hazırlık okuyorum ve büyük ihtimalle kalacağım puanının yettiği başka bir üniversitede aynı bölüme geçiş yapabilir miyim

 61. Türkçe bölümden ingilizce bölüme gecmek istiyorum ingilizcem yok başvurum onaylanirsa hazirliktan başlarım oyle degil mi

 62. merhaba ben inşaat teknolojisi okuyorum ön lisans olan bu bölümde 3. yılım yani 1 yıl kaldım,ben 3. yılımın 2. döneminde ikinci öğretim olduğum için harç parasını yatırmadım. yani okumayı bıraktım denilebilir şimdi ise tyt ye tekrar girmek yerine yatak geçiş yapmayı düşünüyorum böyle bir hakkım varmı kendi ünversitemde yataş geçiş sistemi var ise harç parasını yatırmadığım için yatay geçiiş yapabilir miyim acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim

 63. Merhaba benm suanlik donem ortalamam 3.27 bu donemle birlikde 3.40 yapacagimi dusunuyorum. Gecis yapmak istedigim universiteleri tercih yaptikdan sonra sirasiyla ustte olan tercih mi cikiyor yoksa notumun tuttugu her universiteyi kazanabiliyor muyum?

 64. Merhaba ben 2. Sınıfta okuyorum ama 1. Sınıf ganom bu seneye göre çok daha yüksek 1. Sınıf not ortalamamı kullanarak aynı bölüm farklı bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? Yani geçiş yaptığım üniversitede 2. Sınıfta olacağım. Böyle bir şey mümkün mü? Çok teşekkürler şimdiden

 65. Merhaba ben ilahiyat hazirliktayim vizelere girmesem ve devamsızlıktan sınıfta kalsam myp ile on lisansa geçiş yapabilirmiyim

 66. Merhaba ben tıp fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim.Bu güz döneminde gno ile yatay geçiş yapmak istiyorum.Ama bu sene sınıf tekrarı etme durumum var.Şöyle bi durum var bu sene sınıf tekrarı durumum var ama 3 senemin ortalaması 60 ı geçiyor.4. Sınıfa yatay geçiş yapabilir miyim? Kabul alır mıyım? Yani 3ü tekrar mı okurum yoksa 4ten başlayabilir miyim ?

 67. Merhabalar,ben Marmara üniversite elektrik bölümden (2 yıllık) Yeditepe üniversitesine elektrik-elektronik mühendisliğine (%100 ingilizce ve tam burslu)bölümüne dikey geçiş yaptım.Hazırlık 3 kur şeklinde (A-B1-B2) bitirdim.Fakülteye başladığım da (başladığım tarih:04.02.2019) 13 (34 kredi)dersim muaf edildi.Yani demek istediğim benim belli bir sınıfım yok 1.sınıftan ve 2.sınıftan dersler alıyorum.Size bir kaç soru sormak istiyorum;

  1-)Yatay geçiş yapmak istiyorum ancak iki yarıyıl okumam gerekiyor mu?(fakülte de ki ilk yarıyılımı okuyorum şuan ama dediğim tam 1.sınıf değilim 2.sınıftanda dersler alıyorum.)

  2-)Gene not ortalamam şuan 2.87 sizce istanbul da ingilizce müh. olan bir üniversiteye (devlet) geçebilir miyim?

  3-)Hazırlık okuduğum için geçeceğim üniversite hazırlığımı sayabilir mi?

  4-)Sadece gano ile geçmek mümkün mü? (2.87 ortalamayla direk DGS sınav puanıma bakmadan geçebilir miyim?)

 68. Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği dalında geçiş düşünüyorum.Ama ders kredi ve akts leri uyuşmuyor ya1 i fazla ya diğeri 1 fazla falan.Hem de onlardaki 1 dersi biz görmedik.Bizim gördüğümüz 2 dersi de onlar görmedi.Kredi Akts de uyumsuzluk olunca o dersleri alttan alma riskim var mı ? 2. Sınıftan 3 .Sınıfa geçerken geçiş yapmak riskli mi ? Yatay geçişte eğitim fakültelerinde derslerde çok fazla uyumsuzluk sıkıntı olmaz diyorlar sizce doğru mu? Rica etsem bilgi verebilir misiniz……….

  • Bende çok fazla araştıriyorum edindiğim bilgiye göre zaten ders iceriklerini veriyorsunuz ve üniversite bunu kabul etmiyorsa tekrar 2. Siniftan baslama ihtimaliniz var ama sadece 2 3 ders ise onları alttan alabilirsiniz sınıf tekrarina gerek yok sizin görmüş oldugunuz ve geçer not aldiginiz derslerden de muaf oluyorsunuz tekrar dersi alıniyorsunuz

 69. Merhaba merkezi yerleştirme ile geçiş yapmayı planlıyorum ama bizim okulun geçme notu 40 iken geçeceğim okulun notu 50 burda verdiğim derslerin akibeti nolacak?

 70. Merhaba ben yabancı öğrenciyim özel üniversitede psikoloji bölümünde okuyorum devlet üniversitesine geçiş yapmak istiyorum not ortalamam 2.87 sizce geçme şansım var mı

 71. Ben %100 de yüz İngilizce diş hekimliği bölümünü okuyorum başka bir üniversitenin Türkçe diş hekimliği bölümüne geçiş yapabilir miyim ?

 72. Merhaba ganom 3.07 ama uzem derslerinden devamsızlıktan kaldım gano ile geçiş olur mu? Üniversite yönetmeliğinde bişey yazmıyor bu konu ile ilgili öğrenci işlerini aradım henüz belli değil dediler.

 73. Merhaba 2.öğretimlerin hangi dönem yüzde 10luk dilime girdiği farkediyo mu mesela ben 1.dönem girdim ama 2.dönem giremedim

 74. Merhaba umarım cevap alabilirim siz tm den mf ye geciş olur demişsiniz kurumlar arası yatay geçişte falan ayni fakülte de olma şartı var mi sizin verdiginiz ornekte ikisi de muhendislik fakultesinde ama örnegin fen edebiyat fakultesi sosyoloji bolumunden eğitim fakultesi pdr ye geçiş mümkün mü gano 3.62 lutfen yardımcı olun teşekkürler

 75. merhaba… ben 2 sene önce havacılık yönetimini kazandım .ilk sene hazırlık okudum hazırlık bitince yeni dönem başlamadan kurum içinde bölümümü değiştirdim .acil yardım ve afet yönetimi türkçe bölümüne. şu an ilk yılımı bitirdim . aynı bölüm olmak koşuluyla Ağırlık genel not ortalamasıyla başka üniversiteye geçiş yapabilir miyim ? yoksa kurum içindeki yapılan değişiklik yatay geçiş hakkımı kaybettirdi mi?

 76. ACİL YARDIM…1-)soru: Merhaba hocam ben doğu Akdeniz Üniversite bir dönem pdr okudum. Daha sonra yakın doğu Üniversitesi Özel eğitim öğretmenliğine geciş yaptım. Ancak yeni gecmiş olduğum Üniversiteyi beğenmedim ve yeni geciş yaptığım bölümümden de memnunum. Sadece eski üniversiteme dönüp özel eğitim öğretmenliye devam edebilirmiyim. Yoksa eski üniversiteme dönersem tekrar pdr Bölümüne mi okumak zorundayım.
  2)soru:ek madde 1 ile ara dönemde başka bir Üniversite geciş yapıp Bölüm değiştirdim ancak tekrar eski üniversiteme geri dönmek istiyorum sene başında yeni gecmiş olduğum bölüme ek madde 1 ile eski üniversiteme devam etme gibi bir ihtimalim varmı …

 77. Tıp öğrencisiyim 3.sınıfta sınıfta kaldım. başka bir okula yatay geçil yapıp tekrar 3. sınıfı prda okuyup devam edebilir miyim?

 78. Meraba bi sorum olcakti.universitede ilk yılım ve okuduğum üniversitede sınıf gecme sistemi var(yani ortalamam 1.80 üzerinde olmalı) ama ortalamam düşük olduğu için sinifta kaldım. Eğer başka bir üniversiteye merkezi puan sistemiyle yatay geçiş yaparsam 2.sınıftan başlama şansım var mi

 79. Merhaba ben bu sene merkezi puanla yatay geçiş yapmak istiyorum.Kyk Bursu almaktayım Genel ortalamam 2.02 olduğu için seneyede burs almaya hak kazanıyorum fakat geçiş yapacağım üniversitede ders saydırmada sıkıntı çıkarıp ortalamamı düşürme gibi birsey yapabilir mi ?
  Yani yoksis 2.00 ın altında ortalama girebilir mi ?

 80. Merhaba diş hekimliği okuyorum 1. Sınıfta ortalamam yüksek değil ikinci sınıfta yüksek olursa geçiş için ikisinin ortalaması mı istenir yoksa sadece ikinci sınıf ortalaması mı ?

 81. Merhaba, ben merkezi puanla yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. benim yerleştirme puanım 343 sıralamam 72 binlerde. geçiş yapmak istediğim üniversitenin bölümü ise 339 ila 80 bin sıralamayla kapatmış. buraya kabul edilme şansım var mıdır? Bu sene üniversite sınavına tekrar gireceğim. Yatay geçiş başvuru ve sonuçları ne zaman belli olur bilmiyorum. Ben bu sene de tercih yapsam ve yaptığım tercihler tutsa tutan tercihe gitmeyip yatay geçişe devam etme şansım var mıdır?

 82. Selçuk üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı hazirlik okuyorum bitmek üzere. Hazirlik bittikten sonra aydina gecmek istiyorum yani 1.sınıfa aydina gecmek istiyorum. Hangi gecis türüyle gecebilirim cok acil yanit alabilirmiyimm teşekkürler..

 83. merhaba ben bu yıl istemedigim bi ünide okucam ama sene içinde ganomu cok yüksek tutarsam sadece gano ile merkezi yerlestirme puanı dikkate alınmadan istedigim üniye aynı bölümden devam edebilirmiyim

 84. Merhabalar Ben yurtdışında okuyorum Türkiye’ye yatay geçiş yaptım ama bazı derslerim denk görülmeyip alt sınıftan başlatıldı bende tekrar okuduğum ülkeye döndüm okuluma devam ettim ve bu yıl burdan mezun oldum denklik başvurusu yapıcam sıkıntı olabilir mi sizce çünkü kaydım halen Türkiye üniversitende duruyor bırakıp geldim

 85. Merhaba
  Eğitim dili %100 ingilizce ilahiyattan yine eğitim dili %100 Arapça olan ilahiyata geçmek istesem ösys puaniyla mi yoksa not ortalamasina bagli olan yatay gecisle mi gecis yapabilirim ya da iki durumda mumkun mudur?Birde ingilizce egitimden arapca egitime gecerken arapca hazirligi atlamak zorunda miyim dil sinavina tabi tutuyorlar mi?yoksa direkt hazirliktan baslatiyorlar mi?Sınavi gecemezsem hakkim duser mi/sinavi gecersem hazirlik okumayi talep edebiliyor muyum?

 86. Merhaba muhendislik bolumlerinden birinde okuyup hazirlik sınıfı sonunda merkezi yerlestirme puanıyla tıp fakultesine geçebilir miyim ve kontenjanlarda sıkıntı yaşama ihtimalim yüksek mi?

 87. Mesela Fizik tedaviye 50 bin siralamayla gittik orada ortalamayi yüksek tutup 20 bindeki diş hekimligine geçiş yapabilir miyiz?

 88. Merhaba 2016 girisliyim 2 yıl okulumu bıraktım ama bu sene derslerimi verdim seneye dokuz eylul e gano ile yatay gecis yapmak istiyorum. Fakat uludag üniversitesi ders aktsi dokuz eylule göre yüksek derslerim sayılır mi gecis yaparsam. Şimdi den teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir