M. Can Usta

Mahmut Can Usta'nın kişisel blogu

Üniversitede Yatay Geçiş Yapmak

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımda “üniversitede yatay geçiş nasıl yapılır” onu anlatacağım. Ben geçen sene kazandığım üniversiteden bazı problemler sebebi ile ayrılmak durumunda kalmıştım. Şimdi Mersin Üniversitesi’ne “Merkezi Puan ile Yatay Geçiş” yaptım. Peki süreç nasıl işliyor, yatay geçiş nedir, kaç tip yatay geçiş türü vardır. Sizlere kısa kısa bunlardan bahsedeceğim.

 

Kurum İçi Yatay Geçiş

Bu yatay geçiş tipi okuduğunuz üniversite içerisinde bir nevi bölüm değiştirmeyi ifade etmektedir. Genel Not Ortalaması ve Merkezi Puan ile yapılabilir. Genelde bu yatay geçiş tipini %100 İngilizce bölüme gidip hazırlığı atlayamayan arkadaşlarım tercih ediyordu. Aynı üniversite içerisinde mevcutsa %30 İngilizce ya da Türkçe bölüme geçiş yapıyorlardı.

 

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Bu yatay geçiş tipi Üniversite ya da Üniversite + Bölüm değiştirmek isteyen adaylar içindir. Genel Not Ortalaması ve Merkezi Puan ile yapılabilir.

Yatay geçiş türlerini öğrendiğimize göre şimdi sizlere Genel Not Ortalaması, Merkezi Puan gibi kavramları açıklayıp, hangi dönemlerde geçiş yapabileceğinize dair sorularınızı yanıtlayacağım.

Merkezi Puan ile Yatay Geçiş Nedir?

ÖSYM’den almış olduğunuz yerleştirme puanınıza göre yeniden üniversite, üniversite+bölüm değiştirebileceğiniz yatay geçiş tipidir. Bu yatay geçiş tipi ile direk alan bile değiştirebilirsiniz. Örneğin; Sayısal Y-MF4 ‘de 100 bindesiniz ve Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okuyorsunuz, Y-DİL1 ‘de de 1200 ‘desiniz ve ODTÜ İngilizce Öğretmenliği’ne geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu yatay geçiş yöntemi ile Merkezi Puanla Kurumlar Arası Yatay Geçiş yapabilirsiniz. Ya da yalnızca bölümünüzü değiştirebilirsiniz, örneğin Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Mekatronik Mühendisliği programına geçiş yapabilirsiniz. Bu yatay geçiş yöntemini yapmanız için kazandığınız okula gidip okumanıza gerek yoktur. Ancak bölüm değil yalnızca üniversite değişikliği düşünüyorsanız örneğin; Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden, Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) programına geçmek istiyorsanız, kazandığınız okulda okumanız tavsiye edilir. Çünkü yatay geçiş yaptıktan sonra ders saydırarak döneminizi kısaltabilirsiniz. Olur da yaşadığınız şehir dışında bir üniversite kazandıysanız ve maddi durumunuz gitmeye el vermiyorsa o zaman 1 sene bekleyerek bu yatay geçiş yöntemi ile başvuruda bulunup yaşadığınız şehirde ki tutan bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz. “Bu yatay geçiş yöntemi ile gerek kurum içi, gerek kurumlar arası hem üniversite hem bölüm değişikliği yapılabilir, herhangi bir sınırlama yoktur.”

Genel Not Ortalaması ile Yatay Geçiş Nedir?

Yalnızca kurum içi bölüm değiştirme ve kurumlar arası üniversite değişikliği için uygun bir yöntemdir. GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) ile yapılan kurumlar arası yatay geçişlerde kendi programınıza denk bir bölüme geçiş yapabilirsiniz. Özetle örnekleyecek olursak bu yöntem ile Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorsanız ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğine ya da Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliğine geçiş yapabilirsiniz.

Bu yatay geçiş tipi ile hatta disiplinler arası geçişte yapabilirsiniz. Örneğin Maliye (TM) öğrencisi, misal 3.80 ortalaması ile Endüstri Mühendisliği (MF) ‘ye başvurabilir. Ancak yatay geçiş yapabilmesi için ÖSYM MF puanının hesaplanmış olması, o bölüme ait en düşük taban puandan daha yüksek puana sahip olması gerekmektedir. XYZ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği programı 280 puan ile alıyor ve aday 235 puana sahipse, 3.80 GANO ile bu bölüme geçiş yapabilme ihtimali vardır.

GANO ile Yatay Geçiş Zorlukları

 1. Genelde üniversiteler taban GANO şartı koyarlar. Minimum ortalama şartı genelde 2.50 ve üzeridir.
 2. Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçiş yapacak adaylar için YDS puanı (yabancı dil sınavı) şartı vardır. Eğer bu şartı sağlayamazlar ise kabul edilmeleri halinde hazırlık sınıfına alınırlar.
 3. İkinci öğretim öğrenciler birinci öğretim programa geçiş yapmak istiyorlarsa okudukları programda %10’luk dilime girmek zorundalar.

 

Maddelerle Yatay Geçiş

 • Kaydınızı dondurmuş olmanız yatay geçiş yapmanıza engel değildir.
 • Birden fazla kuruma ve programa yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz.
 • Eğer özel üniversitede öğrenim görüyorsanız yatay geçiş yaptıktan sonra burs kesilme ihtimali olabilir. Bunu kesinlikle unutmayın.

KKTC ve Diğer Ülkelerden Yatay Geçiş

Yurt dışında olup Türkiye ile denkliği olan üniversitelerden yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak yabancı öğrenci kontenjanına tabii olursunuz.

 

Ön lisansta okuyorum, lisansa yatay geçiş yapabilir miyim?

Puanınız tutuyor ve ilgili şartları sağlıyorsanız yatay geçiş yapabilirsiniz. (Ya da tam tersi lisanstan ön lisansa geçiş yapılabilir.)

 

Ne zaman yatay geçiş yapabilirim?

 • Ön lisans ve lisans programlarında hazırlık sınıfında merkezi puan ile yatay geçiş yapabilirsiniz.
 • Ön lisans programlarında ilk yarıyıl ile son yarıyılda geçiş yapılamaz, haricinde yapılabilir.
 • Lisans programlarında ilk iki yarı yıl ile son iki yarıyılda geçiş yapılamaz, haricinde yapılabilir.

Sınıfta kaldım yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet, merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvurusu yapabilir, kabul alırsanız yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak GANO ile yatay geçiş yapamazsınız.

 

Yatay geçiş yaptım, kaçıncı sınıf olacağım?

Yeni üniversitenize, eski üniversitenizden aldığınız dersleri listeleyen transkript ve ders içerikleri belgesi ile “ders muafiyet” dilekçesi verirsiniz. Üniversiteniz incelemeden sonra içeriği uyuşan dersleri muaf olarak işler. Ancak 2. sınıftayken yatay geçiş yaptıysanız 2. sınıf olacaksınız diye bir şart yoktur.

 

Yatay geçiş hakkında umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınızda soru olursa yorum olarak aşağıda belirtmekten çekinmeyin.

Üniversite

9 thoughts on “Üniversitede Yatay Geçiş Yapmak

 1. Geçen sene yatay geçiş yapamadım bu sene inş. düşünüyorum, gerekli tüm bilgileri tek seferde okudum çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

 2. Merhaba, diyelim ki Bilkent Mak.Müh.liğinden ODTÜ İngilizce Öğretmenliğine geçmeyi düşünüyoruz. Yeni bir bölüm seçmek için de bu senedeki üniversite sınavına tekrar gireceğiz. Kurumlararası geçiş başvuruları, yeni yapılan üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraya bırakılmışsa, geçiş yapılmak istenen kurum yeni sınav puanını mı esas alır, yoksa mevcut bölüme girilen seneki eski sınav sonucu mu dikkate alınır? (Eski senenin puanı yetiyor, yeni sene aynı yükseklikte not alamama riski var, ama öte yandan da sınava girmeyince yatay geçiş kontenjanına giremezsek tamamen ortada kalmak var) Tavsiyeniz nedir?

 3. Sınıfta kaldım yatay geçiş yapabilir miyim? Agnoyla geçiş yapmak istiyorum. 1. Sınıfı tekrar ettim. Ve şuan 1 sınıfın derslerini verdim agnom 2,68 geçiş yapmam mümkün mü?

  1. Merhaba, evet geçiş yapmanız mümkündür. Bazı üniversiteler 3.00 üzeri GNO istiyor ancak çok nadir. Araştırma yaparsanız GNO’nuz çoğu üniversite geçiş başvurusu için yeterlidir.

 4. Mrb myp ile yatay geçiş yaptım ama bu sene tekrar eski okuluma dönüş yapıcam ama ana derslerden birinde sıkıntı var geçtiğim okulda 8 kredi iken eski okulumda 12 kredi akts uyuyor dersi tekrar almam gerekir mi?

  1. Merhaba, kredi uyuşmadığı için içerik, isim vb. aynı olsa da saymama gibi durum söz konusu olabilir. En doğru bilgiyi bölüm başkanlığından alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir