İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üniversitede Yatay Geçiş Yapmak

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımda “üniversitede yatay geçiş nasıl yapılır” onu anlatacağım. Ben geçen sene kazandığım üniversiteden bazı problemler sebebi ile ayrılmak durumunda kalmıştım. Şimdi Mersin Üniversitesi’ne “Merkezi Puan ile Yatay Geçiş” yaptım. Peki süreç nasıl işliyor, yatay geçiş nedir, kaç tip yatay geçiş türü vardır. Sizlere kısa kısa bunlardan bahsedeceğim.

 

Kurum İçi Yatay Geçiş

Bu yatay geçiş tipi okuduğunuz üniversite içerisinde bir nevi bölüm değiştirmeyi ifade etmektedir. Genel Not Ortalaması ve Merkezi Puan ile yapılabilir. Genelde bu yatay geçiş tipini %100 İngilizce bölüme gidip hazırlığı atlayamayan arkadaşlarım tercih ediyordu. Aynı üniversite içerisinde mevcutsa %30 İngilizce ya da Türkçe bölüme geçiş yapıyorlardı.

 

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Bu yatay geçiş tipi Üniversite ya da Üniversite + Bölüm değiştirmek isteyen adaylar içindir. Genel Not Ortalaması ve Merkezi Puan ile yapılabilir.

Yatay geçiş türlerini öğrendiğimize göre şimdi sizlere Genel Not Ortalaması, Merkezi Puan gibi kavramları açıklayıp, hangi dönemlerde geçiş yapabileceğinize dair sorularınızı yanıtlayacağım.

Merkezi Puan ile Yatay Geçiş Nedir?

ÖSYM’den almış olduğunuz yerleştirme puanınıza göre yeniden üniversite, üniversite+bölüm değiştirebileceğiniz yatay geçiş tipidir. Bu yatay geçiş tipi ile direk alan bile değiştirebilirsiniz. Örneğin; Sayısal Y-MF4 ‘de 100 bindesiniz ve Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okuyorsunuz, Y-DİL1 ‘de de 1200 ‘desiniz ve ODTÜ İngilizce Öğretmenliği’ne geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu yatay geçiş yöntemi ile Merkezi Puanla Kurumlar Arası Yatay Geçiş yapabilirsiniz. Ya da yalnızca bölümünüzü değiştirebilirsiniz, örneğin Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Mekatronik Mühendisliği programına geçiş yapabilirsiniz. Bu yatay geçiş yöntemini yapmanız için kazandığınız okula gidip okumanıza gerek yoktur. Ancak bölüm değil yalnızca üniversite değişikliği düşünüyorsanız örneğin; Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden, Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İÖ) programına geçmek istiyorsanız, kazandığınız okulda okumanız tavsiye edilir. Çünkü yatay geçiş yaptıktan sonra ders saydırarak döneminizi kısaltabilirsiniz. Olur da yaşadığınız şehir dışında bir üniversite kazandıysanız ve maddi durumunuz gitmeye el vermiyorsa o zaman 1 sene bekleyerek bu yatay geçiş yöntemi ile başvuruda bulunup yaşadığınız şehirde ki tutan bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz. “Bu yatay geçiş yöntemi ile gerek kurum içi, gerek kurumlar arası hem üniversite hem bölüm değişikliği yapılabilir, herhangi bir sınırlama yoktur.”

Genel Not Ortalaması ile Yatay Geçiş Nedir?

Yalnızca kurum içi bölüm değiştirme ve kurumlar arası üniversite değişikliği için uygun bir yöntemdir. GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) ile yapılan kurumlar arası yatay geçişlerde kendi programınıza denk bir bölüme geçiş yapabilirsiniz. Özetle örnekleyecek olursak bu yöntem ile Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorsanız ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğine ya da Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliğine geçiş yapabilirsiniz.

Bu yatay geçiş tipi ile hatta disiplinler arası geçişte yapabilirsiniz. Örneğin Maliye (TM) öğrencisi, misal 3.80 ortalaması ile Endüstri Mühendisliği (MF) ‘ye başvurabilir. Ancak yatay geçiş yapabilmesi için ÖSYM MF puanının hesaplanmış olması, o bölüme ait en düşük taban puandan daha yüksek puana sahip olması gerekmektedir. XYZ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği programı 280 puan ile alıyor ve aday 235 puana sahipse, 3.80 GANO ile bu bölüme geçiş yapabilme ihtimali vardır.

GANO ile Yatay Geçiş Zorlukları

 1. Genelde üniversiteler taban GANO şartı koyarlar. Minimum ortalama şartı genelde 2.50 ve üzeridir.
 2. Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçiş yapacak adaylar için YDS puanı (yabancı dil sınavı) şartı vardır. Eğer bu şartı sağlayamazlar ise kabul edilmeleri halinde hazırlık sınıfına alınırlar.
 3. İkinci öğretim öğrenciler birinci öğretim programa geçiş yapmak istiyorlarsa okudukları programda %10’luk dilime girmek zorundalar.

 

Maddelerle Yatay Geçiş

 • Kaydınızı dondurmuş olmanız yatay geçiş yapmanıza engel değildir.
 • Birden fazla kuruma ve programa yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz.
 • Eğer özel üniversitede öğrenim görüyorsanız yatay geçiş yaptıktan sonra burs kesilme ihtimali olabilir. Bunu kesinlikle unutmayın.

KKTC ve Diğer Ülkelerden Yatay Geçiş

Yurt dışında olup Türkiye ile denkliği olan üniversitelerden yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak yabancı öğrenci kontenjanına tabii olursunuz.

 

Ön lisansta okuyorum, lisansa yatay geçiş yapabilir miyim?

Puanınız tutuyor ve ilgili şartları sağlıyorsanız yatay geçiş yapabilirsiniz. (Ya da tam tersi lisanstan ön lisansa geçiş yapılabilir.)

 

Ne zaman yatay geçiş yapabilirim?

 • Ön lisans ve lisans programlarında hazırlık sınıfında merkezi puan ile yatay geçiş yapabilirsiniz.
 • Ön lisans programlarında ilk yarıyıl ile son yarıyılda geçiş yapılamaz, haricinde yapılabilir.
 • Lisans programlarında ilk iki yarı yıl ile son iki yarıyılda geçiş yapılamaz, haricinde yapılabilir.

Sınıfta kaldım yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet, merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvurusu yapabilir, kabul alırsanız yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak GANO ile yatay geçiş yapamazsınız.

 

Yatay geçiş yaptım, kaçıncı sınıf olacağım?

Yeni üniversitenize, eski üniversitenizden aldığınız dersleri listeleyen transkript ve ders içerikleri belgesi ile “ders muafiyet” dilekçesi verirsiniz. Üniversiteniz incelemeden sonra içeriği uyuşan dersleri muaf olarak işler. Ancak 2. sınıftayken yatay geçiş yaptıysanız 2. sınıf olacaksınız diye bir şart yoktur.

 

Yatay geçiş hakkında umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınızda soru olursa yorum olarak aşağıda belirtmekten çekinmeyin.

99 Yorum

 1. Muhammet Muhammet Ekim 7, 2017

  Gayet güzel bir yazı. Bilgiler için teşekkürler Mahmut.

 2. Ahmet Ahmet Ekim 7, 2017

  Geçen sene yatay geçiş yapamadım bu sene inş. düşünüyorum, gerekli tüm bilgileri tek seferde okudum çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

 3. Mali Mali Ekim 9, 2017

  Çok güzel bi açıklama olmuş. Emeğinize sağlık.

 4. Alp Alp Nisan 23, 2018

  Merhaba, diyelim ki Bilkent Mak.Müh.liğinden ODTÜ İngilizce Öğretmenliğine geçmeyi düşünüyoruz. Yeni bir bölüm seçmek için de bu senedeki üniversite sınavına tekrar gireceğiz. Kurumlararası geçiş başvuruları, yeni yapılan üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraya bırakılmışsa, geçiş yapılmak istenen kurum yeni sınav puanını mı esas alır, yoksa mevcut bölüme girilen seneki eski sınav sonucu mu dikkate alınır? (Eski senenin puanı yetiyor, yeni sene aynı yükseklikte not alamama riski var, ama öte yandan da sınava girmeyince yatay geçiş kontenjanına giremezsek tamamen ortada kalmak var) Tavsiyeniz nedir?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Mayıs 10, 2018

   Merhaba, eski puan belgenizi yani ilk Bilkent Mak. Müh. ‘e giriş yaptığınız puan belgenizi üniversiteye ileteceksiniz. Bu sebeple eski puan esas alınır.

 5. Burak Burak Nisan 28, 2018

  Sınıfta kaldım yatay geçiş yapabilir miyim? Agnoyla geçiş yapmak istiyorum. 1. Sınıfı tekrar ettim. Ve şuan 1 sınıfın derslerini verdim agnom 2,68 geçiş yapmam mümkün mü?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Mayıs 10, 2018

   Merhaba, evet geçiş yapmanız mümkündür. Bazı üniversiteler 3.00 üzeri GNO istiyor ancak çok nadir. Araştırma yaparsanız GNO’nuz çoğu üniversite geçiş başvurusu için yeterlidir.

 6. Merve Merve Mayıs 29, 2018

  Mrb myp ile yatay geçiş yaptım ama bu sene tekrar eski okuluma dönüş yapıcam ama ana derslerden birinde sıkıntı var geçtiğim okulda 8 kredi iken eski okulumda 12 kredi akts uyuyor dersi tekrar almam gerekir mi?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Haziran 5, 2018

   Merhaba, kredi uyuşmadığı için içerik, isim vb. aynı olsa da saymama gibi durum söz konusu olabilir. En doğru bilgiyi bölüm başkanlığından alabilirsiniz.

  • yardi yardi Eylül 26, 2018

   biraz bilgi verir misiniz acaba.kacinci yilinizda gecis yaptiniz

 7. Keziban Keziban Haziran 5, 2018

  Merhaba ben erciyes universitesi ingiliz dili ve edebiyati hazirlik sinifi okuyorum seneye gecen seneki puanimla erzurum ingilizce ogretmenligine gecis yapmak istiyorum bu sekilde gecis yapabilir miyim?Tesekkurler.

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Haziran 19, 2018

   Merhaba, eğer puanınız Erzurum İngilizce Öğretmenliği programına yetiyorsa (geçen yılki) elbette merkezi puan ile yatay geçiş işlemi yapabilirsiniz. Eğer hazırlık sınıfı sürecindeyken herhangi bir disiplin cezası almadıysanız önünüzde bir engel yoktur.

 8. Fatih Fatih Haziran 16, 2018

  Bu sene tıp fakültesi 2.sınıfı bitirdim 3 .sınıfa başvurmak için benden sordukları GANO ya 1 ve 2.sınıfın birlikte olan ortalamasını bildirmem mi gerekir yoksa sadece 2. Sınıfın mı ortalamasını yazmam gerekir

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Haziran 19, 2018

   GNO genel not ortalamasıdır. Mezun durumunda olsanız mezuniyet diploma notunu ifade etmektedir. DNO dönem not ortalamasıdır. Yani 1 ve 2 yi söylemeniz DNO’yu ifade etmeniz manasına geliyor. GNO ‘yu bildirmeniz yeterlidir (şuan eğitim gördüğünüzde YÖKSİS’de yer alan not ortalamanız).

 9. İlkay İlkay Haziran 17, 2018

  bölümüm %30 ingilizce ve bu yıl hazırlığı başarıyla bitirdim. Geçmek istediğim üniversite %100 İngilizce tekrar dil yeterlilik sınavına girmem gerekir mi yoksa muaf mı gözükürüm?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Haziran 19, 2018

   Üniversitenin aradığı dil puanı şartına göre değişkenlik gösterebilir. Geçmek istediğiniz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak bilgi almanız en sağlıklısı olacaktır. Eğer hazırlık sınıfında eğitim gördüyseniz ve sınavı başarıyla tamamladıysanız şahsi görüşüm yatay geçiş yapacağınız üniversitede 1. sınıftan devam etmeniz olacaktır. Ancak bu yine üniversitenin kararına bağlıdır. Net olarak bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız, geçiş yapacağınız üniversiteyi aramanız en sağlıklısıdır.

 10. Rumeysa Rumeysa Temmuz 2, 2018

  İki tane dd olan dersim bulunmakta ortalamam 2,44 yatay geçiş yapabiliyor muyum bazı okullar kabul ediyormuş.Dd olan dersimin birini yaz okuluyla yükseltmeye aldım bu da engel teşkil eder mi?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Temmuz 4, 2018

   Yaz okulunda yükseltmeye almanız herhangi bir engel teşkil etmez. Bazı üniversitelere göre DD olan dersleriniz problem yaratmıyor. DNO eğer DD’yi şartlı geçiriyorsa geçti sayılırsınız. Bu da sorun teşkil etmez.

 11. mehmet mehmet Temmuz 3, 2018

  merhaba,
  Ben %30 ingilizce egitimi olan bir bölümde okuyorum ve 1. sınıfı bitirdim . Merkezi yatay geçiş ile %100 ingilizce olan bir bölüme geçtigim takdirde 1.sınıfta aldığım dersleri tekrar almak zoruda mıyım?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Temmuz 4, 2018

   Üniversitenize bağlıdır. Aynı üniversite içerisinde %30 dan %100 ‘e geçseniz bile İngilizce aldığınız dersleri sayabilir, Türkçe aldıklarınızı saymayabilir. Bu sebeple Türkçe aldığınız dersleri yeni programda ingilizce olarak görmek zorundasınız.

 12. Ferah Ferah Temmuz 4, 2018

  Merhaba , aynı üniversitenin hem yüzde 30 hem de yüzde 100 ingilizce bölümüne aynı anda başvuru mümkün müdür ? Bilginiz var mı acaba

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Temmuz 4, 2018

   Aynı anda bir çok programa başvuruda bulunabilirsiniz. Bunda herhangi bir sınırlama yoktur.

 13. mehmet mehmet Temmuz 5, 2018

  Merhaba,
  merkezi yatay geçiş yapan birisi ondan sonraki sene yatay geçiş yapabilir mi ? yoksa bir kere merkezi yatay geçiş yapmış birisi yatay geçiş hakkını kaybediyor mu?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Merhaba, merkezi puan ile yatay geçiş yapanlar bir sonraki sene yalnızca eski okuluna dönüş sağlayabilmekte. Farklı bir okula geçiş yaparken yeni okul sizden yatay geçiş yapmadığına dair belge isteyecek, bunu sağlayamayacağınız için yatay geçiş imkanı yalnızca bir keredir.

   • Hicran Hicran Kasım 5, 2018

    Merkezi yatay geçiş sadece 1kere yapma hakkımız var diye biliyorum.bende şuan merkezi yatay geçişi yaptım.seneye yatay geçiş yapamazmıyım yani sonuçt ikisi farklı şeyler??

 14. abdulsamet abdulsamet Temmuz 11, 2018

  merhaba
  omü eem den sakarya eem ye geçmeyi düşünüyorum. Bazı derslerin 1 2 akts farklı (kimi dersin akts si sakarya da 1 2 akts fazla, kimisinde omü de) ama ders içerikleri aynı bu derslerde bir sorun olur mu?Ayrıca bazı derslerin içerikleri tamamen aynı olmuyor. Bu tamamen aynı olmayan dersler için belirli bir yüzdesinin aynı olması gibi bir şart var mı( mesela dersi içeriğinin %70 i aynı)? yoksa tamamen aynı değil diye muaf olmaz mıyım ?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   %70-%80 oranda ders içeriği uyuşuyorsa ders sayılmakta. AKTS farkından ötürü ders sayılır mı net olarak onu bilemiyorum. Geçiş yaptıktan sonra ya da yapmadan evvel üniversite ile iletişime geçerek durumu öğrenebilirsiniz.

 15. seda seda Temmuz 16, 2018

  merhaba ben diş hekimliği 1.sınıfı yeni bitirdim ikinci sınıfa geçtim ganom 3.60 herhangi bir tıp faķultesine gano ile geçiş yapma hakkım olabilir mi

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Merhaba, tıp fakültelerinde durum biraz daha farklılık gösteriyor. Yalnızca GANO kullanarak maalesef farklı bir programa geçiş sağlayamıyorsunuz.

 16. SEDA SEDA Temmuz 29, 2018

  aynı dönem içinde 2 ayrı üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapıp önce sonuçları açıklayana kayıt yaptırdıktan sonra diğer üniversitede kazandığımı öğrenirsem ilkinden feragat edip diğerine kayıt yaptırabilir miyim? üniversiteler farklı zamanlarda ilana çıktıkları için çok riskli oluyor beklemek.

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Merhaba, eski okuldan kaydınız ortalama 1 ay içinde yeni okula alınmakta. İkinci okulun sonuçları geldikten sonra kayıt yaptırarak, ilk kayıt yaptırdığınız okula gidip kaydınızı sildirebileceğinizi düşünmekteyim. Ancak YÖK’ü arayarak danışmakta elbette fayda var.

 17. Mustafa kanlıdere Mustafa kanlıdere Ağustos 1, 2018

  Ben %100 ingilizce çukurovada okuyordum ama yıldız tekniğe geçiş yapmak istiyorum orasıda %100 ingilizce. Çukurovada başarı ile bitirdiğim ingilizce orada geçerli olacak mıdır

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Merhaba, evet aldığınız hazırlık eğitimi yeni geçeceğiniz üniversitede sayılacaktır.

 18. Ceren Ceren Ağustos 2, 2018

  Merhaba,ben Ankara İngilizce eczacılıkta yarım dönem hazırlık,yarım dönemde bölüm okudum(dondurmak istedim fakat onaylanmayınca mart’ın Ortasında bölüme başladım) bu yıl iki üniversiteye merkezi puan ile yatay geçiş başvurusunda bulundum 1. Sınıf Türkçe eczacılık bölümlerine.Kabul aşamasında yarım dönem bölüm okumuş olmam herhangi bir sıkıntı yaratır mı ?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Merkezi puan ile geçiş yaptığınız için bir problem olmaz.

 19. Semih Semih Ağustos 6, 2018

  Bu sene merkezi puanla yatay geçiş yapacağım fakat ders saydırmayacağım bu yüzden ders içerikleri belgesini almadım (çünkü ders saydırmayacaksan gerekli değil denildi) böyle birşey var mı yoksa bu belgeleri her türlü almalımıyım ?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Yeni üniversiteniz yatay geçiş başvurusu ve kayıt aşamasında hangi belgeleri istiyorsa o evrakı eksiksiz götürmeniz gerekmekte. Yani transkript ve ders içeriği istenmekteyse onlarıda götürmeyi ihmal etmeyin.

 20. Murat Murat Ağustos 7, 2018

  Ders saydırma işlemleri zor oluyor mu bir de sizce alttan max kaç ders alınırsa iyi olur?

  • M. Can Usta M. Can Usta Yazar | Ağustos 9, 2018

   Merhaba, okuduğunuz üniversiteden daha yüksek puana sahip bir üniversiteye geçiş yaptığınızda ders saydırma işlemleri biraz sıkıntı yaratabiliyor. Örneğin taşra bir üniversiteden İTÜ’ye geçişte yalnızca temel Atatürk İlke İnkılap, Türk Dili gibi dersler sayılmakta. Ancak benzer üniversiteler arası geçişlerde fazla problem olmamakta. Örnek Kocaeli Üni. Bilgisayar Mühendisliği’nden Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği programına geçişte ders içeriği, AKTS, kredi belirli bir oranda tutuyorsa hemen hemen tüm dersler sayılabiliyor.

 21. Şule Şule Ağustos 12, 2018

  İngilizce öğretmenliği yada ingiliz dili ve edebiyatı bölümünden hazırlık okuduktan sonra 1.sınıfı okumak için başka bir şehre yatay geçiş yapma imkanım var mıdır?

 22. Bengisu Bengisu Ağustos 14, 2018

  Merhabalar. Hem bu sene girdiğim sınav sonucumla üniversite tercihi hem de yatay geçiş başvurusu yapabiliyor muyum acaba?

 23. Hasan Hasan Ağustos 16, 2018

  Üniversite okurken yeniden üniversite sınavına girip tekrar tercih yaptığımızda eski okuldaki dersleri saydırırsak yeni okulda okurken yatay geçiş yapabilir miyiz? Saydırdığımız dersler yatay geçiş yapmamıza engel olur mu?

 24. serhan serhan Ağustos 16, 2018

  merhaba, ytü’de %30 ing. gıda mühendisliği hazırlık okuyan biri hazırlık sınıfını geçerse; itü’de %30 ing. jeoloji mühendisliği bölümünün 1. sınıfına merkezi yatay geçiş yapabilirmi ?(ÖSYM puanu tutuyo)

  • Semanur Semanur Nisan 2, 2019

   Merhaba merkezi yerleştirme hakkımla yatay geçiş yaptım fakat şimdi gano hakkımı kullanarak başka bir okula geçiş yapmak istiyorum merkezi geçişi kullanmış olmam herhangi bir sorun teşkil edermi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler .

 25. yağmur yağmur Ağustos 16, 2018

  yatay geçiş başvurusunda bulundum, geçiş başvurusunda bulunduğum üniversitenin belgelerini online olarak internet üzerinden sisteme yüklüyorsun yani belgeler elden verilmiyor. Üniversite bir takım belgeler istiyor ders planı gibi fakat bunların onaylı olmasını istiyor. Benim kendi üniversitemde bu ders planını aslının aynısıdır onayı ile web sitesine yüklemiş ben de web sitesinden alarak başvuru yapacağım üniversitenin sistemine yukledim o yüzden elimde şu an da ıslak imzalı nüshası bulunmuyor.Başvuruda bulundugum üniversite kazandigimda kayıt yaptırmaya gittiğim zaman bu belgeleri ıslak imzalı istiyor acaba ben bu onaylı belgenin internetten çıktısını alarak tekrar imzalatabilir miyim ya da herhangi bir onayı olmayan ders planı belgesini çıkartıp üniversitemde onaylatip kayıt zamanı versem olur mu

 26. nimet nimet Ağustos 16, 2018

  merhaba özel bir ünide kimya-biyoloji mühendisliği okuyorum yatay geçiş ile kurumlararası gano ile geçiş yapmak istiyorum.Fakat kimya-biyoloji mühendisliği türkiyede sadece 2 üniversitede mevcut.Geçiş için mutlaka bölümlerin aynı mı olması gerek mesela kimya mühendisliğine geçiş yapamaz mıyım? kimya mühendisliği ile çok ortak noktası var bölümün ama nasıl anlayabilirim iki bölüm arasında geçiş yapma olasılığı varsa?birkaç üni ile iletişime geçtim ama buna yök karar verebilir programların denkliğine dendi.

 27. irem irem Ağustos 18, 2018

  merhaba yatay geçiş için başvuruda bulunmuştum kabul edilmiş fakat krediler bütün derslerde uyuşmasına rağmen aktslerin bazıları yeni üniversitede bazıları eski üniversitede daha fazla ikiside toplam 30 akts sizce sayılır mı yoksa tekrardan almak zorunda mı kalırım?

 28. Ufuk Soydan Ufuk Soydan Ağustos 20, 2018

  Merhaba ben Kıbrıstaki özel üniversitemde ingilizce psikoloji bölümünde 2.sınıfa yeni başlayacağım ve 3.sınıfta türkiyedeki bir devlet okuluna gitmeyi istiyorum. Merak ettiğim; genel ortalamam şuan 3/4 eğer 3,50 civarı veya yüksek olarak bitirirsem 2.yılı 3.sınıfta ösym puanına dikkat etmeden geçebilir miyim acaba devlet okullarına? 320/500 ösym var.

 29. ferhat ferhat Ağustos 29, 2018

  hocam ben merkezi puanla yatay geçiş yaptım. eski üniversitede 3 sene okudum yeni kayıt yaptıracağım ünide 4 sene daha okuyacağım lisans azami süre 7 yıl olduğu için eski üniversitedeki süre buna dahil mi ? yani ikisi toplam 7 yılda bitmezse atılıyor muyum ?

 30. melek melek Ağustos 31, 2018

  Merhaba ben ek tercih yapıp yaşlı bakımı yazacağım ve kurum içi gano ile ilk ve acil yardım bölümüne geçiş yapmak istiyorum yerleştirme puanım maalesef tutmuyor o yüzden gano yu düşünüyorum yanii geçiş hakkım varsa bu bölümü yazacağım. Mümkün mü acaba?

 31. Şeyma Şeyma Eylül 1, 2018

  Merhaba bir üniversitede farklı bölüm için hem agno hem merkezi puanla yatay geçiş başvurabilir miyim ?

 32. ufuk ufuk Eylül 2, 2018

  Hem merkezi yerletirme hemde ganoyla aynı anda aynı yere başvurabilir miyim hangisi yüksekse o kabul edilsin gibi ?

 33. Juraj Juraj Eylül 3, 2018

  Merhaba, giresun uygulamali cevirmenlik programini kazandim.Baska bir sehre gecmek icin hazirlik sinifinin ilk donemi yatay gecis yapabilir miyim? Onlisans okuyorum.. yardimci olursaniz sevinirim..

 34. Merve Merve Eylül 5, 2018

  İngilizce tercumanliktan ingilizce öğretmenliğine not ortalamasi ile geçiş yapabilirmiyim

 35. Bahadır Bahadır Eylül 8, 2018

  Merhaba biraz saçma bir soru olacak ama ben şuanda gano ile bir üniversiteye yatay geçiş yapmaya hak kazandım ama şuan okumakta olduğum okulun ders kayıtları başladı ve geçiş yapacağım üniversitenin kayıtlarından önce ders kayıtlarının süresi bitiyor.Ben ne olur ne olmaz diye şuan okumakta olduğum okulda ders kayıtını yaptırsam daha sonra yeni gideceğim okulun kayıtları esnasında bir sorun çıkar mı? Yoksa ders kayıtını hiç yaptırmayıp direkt yeni geçeceğim okulun kayıtlarını mı bekleyeyim?

  • Kubranurrr Kubranurrr Şubat 3, 2019

   Merhaba bende şuan sizin durumunuzdayım Merkezi yerleştirme ile başvuruda bulundum tabi eski bölümümün ders kayıtları merkezi yerleştirme sonuçlarından önce başladı bende ne olur ne olmaz diye eski bölümümde ders kaydında bulundum fakat merkezi yerleştirme ile geçiş sonucum olumlu sonuçlandı şuanda kayıt sırasında herhangi bir sıkıntı çıkar mı işin geçişim ise aynı üni de farklı bölüme oldu

 36. emre emre Eylül 8, 2018

  ben 1. sınıfım şuan myp ile geçiş yapmak istiyorum geçiceğim bölümde aynı fakat ing eğitim veriyor şimdi ben 1i bitirip oraya geçince hazırlık sınıfına gireceğim peki hazırlığı bitirince tekrar 1 denmi başlarım yoksa 2 denmi ??

 37. Ayse Ayse Eylül 9, 2018

  Merhabalar hem merkezi puanla geçiş hemde Gano ile geçişe başvuru yapabiliyor muyuz tşkler

 38. yakup yakup Eylül 12, 2018

  1. sınıf bahar yarı yılında merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yapılbilirm mi ?

 39. Önder Önder Eylül 13, 2018

  Merhaba Ben cukurova uni ziraat muh de okuyacagim merkezi yerlestirme puanim biyomedikal muh yetmedi istedigim meslek o idi sizce kurum içi yatay gecis ile gecis yapabilirmiyim
  Yonergede yaziyor ama en alt kisimda kaldirildi gibi bir yazi var anlayamadim yardimci olurmusunuz teşekkürler 😊

 40. junpyo junpyo Eylül 16, 2018

  Merhaba ben okul oncesi ogretmenligi okuyorum gano ile ozel egitim ogretmenligine gecme sansim var mi acaba?Yerlestigim yil aldigi taban puanim virgullerle tutmadigi icin myp ile gecise basvuramiyorum bu gani ile gecme ihtimalim varsa engel bir durum olur mu?Tesekkurler

 41. Yasiin Yasiin Eylül 17, 2018

  Hocam merhaba . Ek madde 1 ile geçiş yaptım . g
  Geldiğim üniversite de f4 olan derslerim var. Kredileri akts de tutuyor . Bu derslere girmek gerekiyor mu yoksa alttan alınıyor mu .

 42. ÖMER ÖMER Eylül 20, 2018

  Merhabalar, öncelikle yazınızdan dolayı sizlere teşekkür etmek isterim, ben uçak mühendisliği 2. sınıf öğrencisiydim ve geçen sene okulu bıraktım dolayısı ile tüm dersler FF, bu sene 2. sınıfı tekrar okuyacağım, ama sistemimde 3. sınıf yazıyor, ben sene sonunda yeterli ortalama yapabilirsem GANO ile yatay geçiş yapabilir miyim? Teşekkür ederim.

 43. Mehmet Emin Mutlu Mehmet Emin Mutlu Eylül 24, 2018

  Merhaba ben dgs ile medipol üniversitesi ftr yi kazandım Ancak okul işyerime ve evime çok uzakta. Daha okula başlamadım okula başlamadan farklı bir okula geçiş yapabilirmiyim.

 44. baran baran Ekim 10, 2018

  Merhaba ben 1 sene hazırlık okudum ve başarısız oldum. İnglizce hazırlık olan okula merkezi puanımla geçebilir miyim?

 45. Ayşe Ayşe Kasım 4, 2018

  Muhasebe finans yönetimi 2. Sınıf öğrencisiyim. Paramediğe yatay geçiş ile geçebilir miyim. Cevaplarsanız çok sevinirim.

 46. Ayşe Ayşe Kasım 4, 2018

  Muhasebe finans yönetimi 2. Sınıf öğrencisiyim. Gano ile paramediğe geçebiliyor muyum

 47. Enes Enes Kasım 6, 2018

  Hocam çok güzel anlatmissiniz.Ben Çukurova üniversitesi makine mühendisliği bölümü okuyorum bölümüm Türkçe ama Çukurova üniversitesinde İngilizce olanıda var.Fakulteler arasında da geçiş yapabilir miyim ? Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçerken ? Teşekkür ederim.

 48. Nisa Nisa Kasım 17, 2018

  Merhaba ben hasan kalyoncu üniversitesi okul oncesi bölümüne başladim bu sene
  Seneye yani 2. Sinifta not ortalamasiyla baska bi universiteye ayni bölüme gecis yapmak istiyorum. Ösym puanina bakilmaksizin sadece not ortalamasiyla geçiş yapmam mümkün müdür?

 49. Sevgi Sevgi Kasım 28, 2018

  Merhaba ben ingiliz dili ve edebiyatı 1.sinif okuyorum geçen sene hazırlık okudum şimdi yatay geçiş sistemi ile merkezi yerleştirme puanımın yettiği ingilizce öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim?

 50. Başak Başak Kasım 29, 2018

  Merhabalar yazınızı okudum teşekkür ederim. Şimdi size bir soru sormak istiyorum. Ben %100 İngilizce psikoloji bölümünü okuyorum şuan hazırlığım ama ben türkçe psikoloji okumak istiyorum kurum içi yatay geçişim yarı yılda gerçekleşebilir mi yoksa yıl sonunda mı olur.?

 51. Alp Alp Aralık 4, 2018

  Merhaba ben iki yıl hazırlıkta devamsızlık nedeniyle kaldım şuan hala hazırlık sınıfına devam ettiriyolar bahar dönemi kurumiçi yatay geçiş yapabilir miyim ?

 52. Seher çelik Seher çelik Aralık 11, 2018

  Merhaba ben ftr bolumu 1. Sinif ta okuyorum. Yks girisliyim yks puanim 380 (mf)tm hukuk olan bi bolume gecmek istiyorum . Bunu icin tm puanim olmali mi

 53. Saliha Saliha Aralık 12, 2018

  Ben bu yıl Dicle edebiyat kazandım geldim ikinci dönem ingilizce bölümüne geçiş yapmak istiyorum bu mümkün mü mümkünse ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilirmisnz

 54. Saliha Saliha Aralık 12, 2018

  Edebiyat bolumunde okuyoru
  Tekrar aynı üniversitede ingilizce bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne yapmam lazım

 55. hakan hakan Aralık 18, 2018

  Merhaba hocam ben sınıfta kaldım ve ösys puanım yatay geçiş için yeterli 1. sınıftayım geçiş yaptığımda 2. sınıftan mı başlayacağım yoksa 1 mi

 56. Aysu Aysu Aralık 28, 2018

  Merhaba hocam , ben mesela sosyal bilgiler öğretmenliği okuyorum , gano notumu baya yüksek tutsam , türkçe öğretmenliği veya sınıf öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim aynı üniversite içerisinde ,sadece bölüm değişikliği yani , mümkün mü ?

 57. can can Ocak 3, 2019

  merhabalar ktü ingiliz dili ve edebiyatı okuyorum 1. sınıfım hazırlık sınavınıda geçtim 378 puanla yerleştim ama hem üniversitemi hem bölümümü değiştirmek istiyorum ne yapabilirim biraz araştırdım ama bi yol bulamadım yardımcı olabılırmısıınız teşekkür ederim

 58. Beyza Beyza Ocak 10, 2019

  Merhaba ben Merkezi Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği(İÖ) ne geçmek istiyorum. Taban puanın benim puanıma tamı tamına tutması mı lazım? Benim puanım düşük olursa olmaz mı

 59. yesim yesim Ocak 11, 2019

  Merhaba,
  İkinci dönemimde üniversite değiştiriyorum aynı bölümle başka üniversiteye.
  Sonra yine bambaşka bir üniversiteye bölüm değiştirme hakkım oluyor mu? Çünkü bu dönem kontenjan açmadı. Dönem kaybım olmasın diye ve de eve yakın yerde okumak için farklı zamanlarda geçiş yapmak zorundayım.
  Teşekkürler,

 60. furkan kılıc furkan kılıc Ocak 11, 2019

  Merhaba ben 1. sınıf İnşaat müh. okuyorum. bölümüm %100 İngilizce. ben aynı bölüm olmak şartı ile başka bir üniversiteye türkce bölüme geçebilir miyim yatay geçiş ile ?

 61. Gökçe Gökçe Ocak 13, 2019

  Merkezi yerleştirme puanı ile bölüm ve kurum değişikliliği yapılıyor mu? Yapılıyorsa bahar dönemi için yatay geçiş başvurusu yapılabilir mi?

 62. Necmi Necmi Ocak 17, 2019

  Merhabalar ben Süleyman Demirel üniv de ilahiyat okuyorum ganomu yüksek tutarak okul öncesi bölümüne geçiş yapabilir miyim? Sıralamam tutmuyor gano İle yapma şansım var mı🤦‍♂️

 63. Ell Student Ell Student Ocak 17, 2019

  Merhaba hocam, ben hazırlık sınıfındayım okulu kazanıp direk dondurdum hic ders almadım başlamadım. Bahar döneminde merkezi yatay geçişle başka bir üniversiteye ayni bölüme başvuru yaparken şu an bulunduğum okul onaylı ders içerikleri belgesini hic ders almadigim için vermedi. Acaba geçmek istediğim okul sıkıntı yaratır mi? Henüz aldığım hic ders olmamasına rağmen bu belgenin eksik olması geçmeme engel midir?

 64. Feyza Feyza Ocak 24, 2019

  Merhaba ben 2.sınıftayım ganoyla kurumlararası yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ama 1.sınıf ganom düşük yatay geçişte 1 ve 2 nin toplam ortalamasıylamı yatay geçiş yapıyoruz yoksa sadece ikinci sınıftaki ganoma mı bakıcaklar

 65. gffffh gffffh Ocak 25, 2019

  merhaba ben 1. sınıfım çocuk gelişimi okuyorum ganom 3 32 merkezi yerleştirmeyle puanım tutmuyor yinede ganoyla 4 yıllığa geçebilir miyim?

 66. Aslı Aslı Ocak 26, 2019

  Merhaba,ben Gano ile geçiş yapmayı düşünüyorum,geçmek istediğim bölümün,sınava girdiğim zamanki taban puanının altındayım ancak bu yıl taban puanlarinin üstündeyim hangi yıl baz alınır ve yine de Gano’m yüksek ise puanım yetmese bile geçiş yapabilir miyim?

 67. Sultan Gunay Sultan Gunay Şubat 19, 2019

  Merhaba bilgileriniz için teşekkürler bn peyzaj mimar ligi bölümü okuyorum iç mimarlıga gecis yapmak istiyorum bu gno ile mümkün mü ?

 68. Hüseyin Hüseyin Şubat 25, 2019

  Merhaba suan da hazırlık okuyorum ve büyük ihtimalle kalacağım puanının yettiği başka bir üniversitede aynı bölüme geçiş yapabilir miyim

 69. Mehmet Mehmet Şubat 25, 2019

  Merhaba ben tarih bolümü okuyorum ganom 3.00 tokat ilahiyata gecebilirmiyim alttan dersim yok

 70. Berk Berk Mart 5, 2019

  Türkçe bölümden ingilizce bölüme gecmek istiyorum ingilizcem yok başvurum onaylanirsa hazirliktan başlarım oyle degil mi

 71. özgür özgür Mart 6, 2019

  merhaba ben inşaat teknolojisi okuyorum ön lisans olan bu bölümde 3. yılım yani 1 yıl kaldım,ben 3. yılımın 2. döneminde ikinci öğretim olduğum için harç parasını yatırmadım. yani okumayı bıraktım denilebilir şimdi ise tyt ye tekrar girmek yerine yatak geçiş yapmayı düşünüyorum böyle bir hakkım varmı kendi ünversitemde yataş geçiş sistemi var ise harç parasını yatırmadığım için yatay geçiiş yapabilir miyim acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim

 72. Aysegul Aysegul Mart 22, 2019

  Merhaba benm suanlik donem ortalamam 3.27 bu donemle birlikde 3.40 yapacagimi dusunuyorum. Gecis yapmak istedigim universiteleri tercih yaptikdan sonra sirasiyla ustte olan tercih mi cikiyor yoksa notumun tuttugu her universiteyi kazanabiliyor muyum?

 73. Osman Osman Mart 25, 2019

  Merhaba ben 2. Sınıfta okuyorum ama 1. Sınıf ganom bu seneye göre çok daha yüksek 1. Sınıf not ortalamamı kullanarak aynı bölüm farklı bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? Yani geçiş yaptığım üniversitede 2. Sınıfta olacağım. Böyle bir şey mümkün mü? Çok teşekkürler şimdiden

 74. Gül Gül Mart 31, 2019

  Merhaba ben ilahiyat hazirliktayim vizelere girmesem ve devamsızlıktan sınıfta kalsam myp ile on lisansa geçiş yapabilirmiyim

 75. Ahmet Ahmet Nisan 13, 2019

  Merhaba ben tıp fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim.Bu güz döneminde gno ile yatay geçiş yapmak istiyorum.Ama bu sene sınıf tekrarı etme durumum var.Şöyle bi durum var bu sene sınıf tekrarı durumum var ama 3 senemin ortalaması 60 ı geçiyor.4. Sınıfa yatay geçiş yapabilir miyim? Kabul alır mıyım? Yani 3ü tekrar mı okurum yoksa 4ten başlayabilir miyim ?

 76. mustafa mustafa Nisan 15, 2019

  Merhabalar,ben Marmara üniversite elektrik bölümden (2 yıllık) Yeditepe üniversitesine elektrik-elektronik mühendisliğine (%100 ingilizce ve tam burslu)bölümüne dikey geçiş yaptım.Hazırlık 3 kur şeklinde (A-B1-B2) bitirdim.Fakülteye başladığım da (başladığım tarih:04.02.2019) 13 (34 kredi)dersim muaf edildi.Yani demek istediğim benim belli bir sınıfım yok 1.sınıftan ve 2.sınıftan dersler alıyorum.Size bir kaç soru sormak istiyorum;

  1-)Yatay geçiş yapmak istiyorum ancak iki yarıyıl okumam gerekiyor mu?(fakülte de ki ilk yarıyılımı okuyorum şuan ama dediğim tam 1.sınıf değilim 2.sınıftanda dersler alıyorum.)

  2-)Gene not ortalamam şuan 2.87 sizce istanbul da ingilizce müh. olan bir üniversiteye (devlet) geçebilir miyim?

  3-)Hazırlık okuduğum için geçeceğim üniversite hazırlığımı sayabilir mi?

  4-)Sadece gano ile geçmek mümkün mü? (2.87 ortalamayla direk DGS sınav puanıma bakmadan geçebilir miyim?)

 77. İsim İsim Nisan 24, 2019

  Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği dalında geçiş düşünüyorum.Ama ders kredi ve akts leri uyuşmuyor ya1 i fazla ya diğeri 1 fazla falan.Hem de onlardaki 1 dersi biz görmedik.Bizim gördüğümüz 2 dersi de onlar görmedi.Kredi Akts de uyumsuzluk olunca o dersleri alttan alma riskim var mı ? 2. Sınıftan 3 .Sınıfa geçerken geçiş yapmak riskli mi ? Yatay geçişte eğitim fakültelerinde derslerde çok fazla uyumsuzluk sıkıntı olmaz diyorlar sizce doğru mu? Rica etsem bilgi verebilir misiniz……….

 78. Mehmet Doğan Mehmet Doğan Mayıs 15, 2019

  Merhaba merkezi yerleştirme ile geçiş yapmayı planlıyorum ama bizim okulun geçme notu 40 iken geçeceğim okulun notu 50 burda verdiğim derslerin akibeti nolacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir