Uzaktan Eğitim ile 2. diploma imkanı!

Açık öğretim fakültelerine rakip olabilecek, AÖF’e nazaran üniversite sayısı açısından daha çok alternatife sahip, bir yüksek öğrenim tipi olan “Uzaktan Eğitim” sistemini sizlere tanıtacağım. Biliyorsunuz ki ben Mersin Üniversitesi ‘nde Otomotiv Mühendisliği bölümümün yanı sıra uzaktan eğitim sistemi ile Bilgisayar Programcılığı ‘da okuyorum. (Bu sene mezun olacağım.) Bu konu ile alakalı olan deneyimlerimi sizlere paylaşacağım. “Uzaktan eğitim sistemi nedir?”, “ne değildir?” umarım aklınızda ki bu tip soru işaretlerini giderebilirim.

Uzaktan Eğitim sistemi nedir?

Uzaktan eğitim; örgün öğretim, ikinci öğretim, açık öğretim sistemleri gibi bir yüksek öğrenim biçimidir. Benim fikrimi sorarsanız örgün öğretimden bir adım geride açık öğretimden bir adım öndedir. Örgün öğretim ve açık öğretim ile aralarındaki farkları aşağıda açıklayacağım.

 

Uzaktan Eğitim sistemi ile öğretim veren bölümlere nasıl kayıt olabilirim?

Konuyu fazla detaylandırmadan bu soruya öncelik vermek istiyorum. Sonra uzaktan eğitim sistemi ile bölüm okumak isteyen bazı arkadaşlar hayal kırıklığına uğrasın istemem. Uzaktan Eğitim sistemi ile öğretim veren bölümlere üniversite sınavına girerek ve belirli bir puan alarak yerleşebiliyorsunuz. Yani AÖF’de olduğu gibi “İkinci Üniversite” kapsamında sınavsız kayıt bu programlarda maalesef yok.

Örgün öğretim okuyan ek olarak Uzaktan Eğitim bölüm okuyabilir mi?

Örgün “lisans” eğitimi gören öğrenciler YGS sınavına girip, puan aldıysa tercih yaparak “uzaktan eğitim ön lisans”; örgün “ön lisans” eğitimi gören öğrenciler YGS-LYS sınavlarına girip, puan aldıysa tercih yaparak “uzaktan eğitim lisans” bölümlerinde eğitim görebilirler. Ben örgün lisans okuduğum için uzaktan eğitim ön lisans bölümü tercih etmek durumunda kaldım. AÖF’lerin uzaktan eğitime göre, sınavsız kayıt haricinde başka bir avantajı örgün lisans okuyan öğrenci AÖF lisansta okuyabiliyor, ancak uzaktan eğitimde böyle bir seçeneğimiz yok.

 

Uzaktan Eğitim sisteminin Açık Öğretim’den farkı nedir?

Açık öğretim sisteminde herhangi bir sınıf ortamı, muhatap bulma (hoca), sosyalleşme imkanı yoktur. Açık öğretim sisteminde materyal üniversite tarafından verilir, ders notları verilir ve bunlara sizin çalışmanız beklenir. Ancak uzaktan eğitim sisteminde “online canlı sınıf” ortamı vardır. Uzaktan eğitim sizlere; anlamadığınız noktaları hocalarınıza sorabileceğiniz, diğer öğrenci arkadaşlarınız ile tanışabileceğiniz bir ortam sunar.

Mersin Üniversitesi – Uzaktan Eğitim Sistemi

Uzaktan Eğitim sisteminin Örgün Öğretim’den farkı nedir?

Örgün öğretimde derslere katılım zorunluluğu vardır ancak uzaktan eğitim ile öğretim gösteren bölümlerde derslere katılım zorunluluğu yoktur. Zaten örgün öğretim ile uzaktan eğitimi ayrıştıran kısım budur. Uzaktan eğitim sisteminde ders saatinde online canlı sınıf ortamına katılamamış olsanız bile, sistem üzerinde o canlı sınıf ortamı video şeklinde arşivinize yüklenir. (Katıldığınız derslerde dahil.) Yani kaçırdığınız dersi daha sonra izleme ya da anlamadığınız dersi tekrardan izleme imkanına sahip bir sistemdir. Örgün öğretime göre avantajlı kısmı budur.

 

Uzaktan Eğitim bölümlerinde ödev veriliyor mu?

Evet, ödev verilmektedir. Ancak bu ödevler kısa vadeli değilde genelde uzun vadeli ödevlerdir (proje gibi). Yani ortalama 1-2 ay süresi olan ödevler verilmektedir.

 

Uzaktan Eğitim ile öğretim gösteren bölümlerin harcı var mı?

Evet, harcı var. Üniversiteden üniversiteye değiştiğini zannediyorum ancak ben Mersin Üniversitesi’nde okuyorum ve üniversitem 385 TL katkı payı, 225 TL materyal ücreti alıyor.

 

Diplomamda “Uzaktan Eğitim” ibaresi yer alacak mı?

Evet, uzaktan eğitim ile öğretim gösteren bölümlerden mezun olanların diplomalarında 2017 itibariyle “Uzaktan Eğitim” ibaresi yer alacak.

 

Uzaktan Eğitim bölümlerde staj zorunluluğu var mı?

Bölüme göre değişkenlik göstermektedir, bunu öğrenmenin en kolay yolu tercih edeceğiniz bölümün resmi sayfasına bakmaktır. Ben Mersin Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı (U.E.) okuyorum ve staj zorunluluğumuz mevcut. Staj yapmadan mezun olamıyorsunuz.

Uzaktan Eğitim bölümden mezun oldum DGS’ye girebilir miyim?

Evet, uzaktan eğitim ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler, örgün ön lisans mezunu öğrenciler ile aynı haklara sahiptirler. Yani DGS sınavına girebilir, lisans tamamlama yapabilirsiniz.  Ek olarak belirtmekte fayda var teknik bölümlerden mezun olanlar “tekniker” unvanı ile çalışabilir, Teknikerler Birliği’ne üye olabilir.

 

Uzaktan Eğitim bölümden mezun oldum Yüksek Lisans yapabilir miyim?

Evet, uzaktan eğitim lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler, örgün lisans mezunu öğrenciler ile aynı haklara sahiptirler. Bundan ötürü U.E. lisans mezunları ilgili şartları (YDS, ALES, mülakat) sağladıkları takdirde istedikleri üniversitede yüksek lisans yapabilirler.

 

Uzaktan Eğitim bölümlerde vize ve final sınavları ne şekilde oluyor?

Mersin Üniversitesi ‘nde ve çoğu üniversitede vize sınavları “online” şekilde yapılmaktadır. Final sınavları ise genelde çoğu üniversite de hafta sonu üniversite kampüsünde olmaktadır. Ben final sınavı için yakın olması ve gidiş-geliş olmaması açısından bilgisayar programcılığı bölümümü yine örgün okuduğum üniversitem olan Mersin Üniversitesi’de seçtim. Sizlerde bu durumu göz önünde bulundurunuz.

Uzaktan Eğitim bölümlerde okuyan öğrenciler Kredi/Burs alabilirler mi?

Hayır, bu haklardan yararlanamıyorsunuz.

 

Uzaktan Eğitim bölümlerde okuyanlar öğrencilik haklarından yararlanmakta mıdır?

Evet, uzaktan eğitim bölümlerde okuyan öğrenciler tüm öğrencilik haklarından yararlanabilmektedir. Örneğin; askerlik tecili, ulaşım ücretleri vb. Bunlara ek olarak üniversite kampüsü içerisine öğrenci kimlik kartınız ile girebilir, kütüphaneden ve sosyal etkinliklerden faydalanabilirsiniz.

 

Hangi üniversiteler Uzaktan Eğitim ile öğretim yapıyor?

Bu konu hakkında en doğru kaynak ÖSYM’nin her yıl yenilenen tercih kılavuzudur. Uzaktan eğitim programlarından birisine kayıt yaptıracağınız yıl, yayımlanan tercih kılavuzunu incelemeniz bilgi edinmeniz için en doğru yoldur. Ancak ben sizlere yine de bir kaç üniversite ismi vereyim;

 • Ahmet Yesevi Üniversitesi (Ön Lisans – Lisans – Yüksek Lisans)
 • Mersin Üniversitesi (Ön Lisans)
 • Çukurova Üniversitesi (Ön Lisans – Yüksek Lisans)
 • Sakarya Üniversitesi (Ön Lisans – Yüksek Lisans)
 • On Dokuz Mayıs Üniversitesi (Ön Lisans – Yüksek Lisans)
 • Ankara Üniversitesi (Ön Lisans)
 • İstanbul Üniversitesi (Ön Lisans – Lisans – Lisans Tamamlama)
 • Marmara Üniversitesi (Ön Lisans)
 • İstanbul Aydın Üniversitesi (Ön Lisans)
 • Atılım Üniversitesi (Ön Lisans)
 • Dokuz Eylül Üniversitesi (Ön Lisans)
 • Kocaeli Üniversitesi (Ön Lisans)
 • İnönü Üniversitesi (Lisans)
 • Beykent Üniversitesi (Lisans – Yüksek Lisans)

ve dahası.

Umarım bu konu hakkında aklınızda soru işareti kalmamıştır, eğer aklınızda halen bir soru işareti varsa lütfen yorum kısmından bana iletiniz.

 

Uzaktan Eğitim ile 2. diploma imkanı!” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir