WordPress Http’den Https Yönlendirme

Günümüzde biliyoruz ki artık arama motorları SSL sertifikalarına önem vermekte, web sitenizin SSL sertifikasının olması sizin arama motorlarında ki sıranızı olumlu açıdan etkilemekte. Kullanıcılar SSL sertifikasına sahip “güvenilir” sitelerde dolaşmakta. Bende bu yazımda sizlere wordpress blogunuzu http’den https‘e nasıl yönlendireceğinizi anlatacağım. Üstelik hit/index kaybını minimuma indirerek yönlendirme işleminizi yapacaksınız.

Bu işlemleri yapmam için SSL sertifikamın olması şart mı?

Evet, aşağıda anlatacağım işlemleri yapmanız için web sitenizde kurulu bir SSL sertifikasının olması şarttır. Eğer SSL sertifikanız yoksa hosting servis sağlayıcınıza bu konu hakkında bilgi vererek SSL sertifikası satın alabilirsiniz.

 

Http:// ‘den Https:// ‘e nasıl yönlendireceğim?

Yönlendirme işlemimizi wordpress sitemize bir eklenti kurarak gerçekleştireceğiz. “Really Simple SSL” isimli eklentimizi öncelikle wordpress sitemize kuruyoruz, ardından aşağıda anlatacağım ayarları yapıyoruz.

 

Really Simple SSL eklentisini nasıl kuracağım? Ayarlarını ne şekilde yapacağım?

  1. Öncelikli olarak WordPress sitemizin yönetim paneline giriş yapıyoruz. Sol menüde yer alan “Eklentiler” butonuna tıklıyoruz.
  2. Karşımıza açılan sayfa da “Yeni Ekle” butonuna tıklıyoruz.
  3. Sağ üst köşede bulunan arama kutucuğuna “really simple ssl” yazıyoruz arama butonuna basıyoruz.
  4. Çıkan sonuçlar arasında kilit simgeli (ilk sonuç) eklentinin yanındaki “Hemen yükle” butonuna basıyoruz ve eklentimizi wordpress sitemize kuruyoruz.
  5. Eklentimiz başarı ile kuruldu. Şimdi eklentiler kısmına gelerek kurduğumuz eklentiyi “Aktif Et” butonuna basarak aktif ediyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir yer gelecek. Burada “Go ahead, activate SSL!” butonuna basıyoruz.
  6. Şimdi ise bazı ayarlar yapmamız gerekecek. WordPress yönetim panelimizin Ayarlar sekmesinin üzerine gelip SSL bölümüne tıklıyoruz. Açılan sayfada Settings alanına giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan bölümde ki ayarlamaları görselde ki gibi yapıyoruz.
  7. Save butonuna bastığımızda ayarlarımız kaydedilmiş olacak. Artık tüm http:// bağlantılarınız otomatik olarak https:// yönlendirecek.
  8. Şimdi web sitemizde eklentinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Tarayıcı kısmına site adresimizi yazıyoruz ve giriş yapıyoruz, eğer site adresiniz birinci kısımdaki gibi görünüyorsa eklenti düzgün çalışmaktadır, eğer ikinci kısımdaki gibi çalışıyorsa SSL sertifikanız ya da eklenti düzgün kurulmamış demektir.

İşlemlerimiz bu kadar, eğer aklınızda bu konuyla alakalı soru var ise yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz.

WordPress Http’den Https Yönlendirme” üzerine bir yorum

  1. Konu gayet güzel olmuş, yakında SSL sertifikası nasıl kurulur diye de bir makale gelirse tadından yenmez 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir